Serdecznie zapraszamy na Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, który odbędzie się 7.12.2018 r. w ZSTiO Meritum. Rejestracji potencjalnych dawców dokonywać będziemy w godzinach 9.00-13.00 i 17.00 -20.00 w trakcie Rodzinnego Kiermaszu Świątecznego.

Akcja prowadzona jest w ramach projektu społecznego Daj żyć realizowanego w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii przez Olę, Paulinę i Martynę - uczennice III LO w ZSTiO Meritum.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji.

Szpik kostny może oddać każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-50 lat (preferowani są ludzie młodzi między 18-30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku maksymalnie do 50 roku życia, może upłynąć długi okres czasu: 5, 10, a nawet 15 lat).

Dawstwo szpiku wykluczają: choroby serca, nadciśnienie hemofilia i inne choroby krwi, epilepsja i inne choroby neurologiczne, anemia choroby nerek i układu moczowego, kiła, gruźlica, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, cukrzyca, aktywna astma, łuszczyca, przechorowanie wirusowego zapalenia wątroby nosicielstwo wirusów HBV, HCV, CMV, HIV.