Świątecznym Kiermaszem Rodzinnym zakończył się VIII Tydzień Wolontariatu w ZSTiO Meritum, obchodzony tradycyjnie w związku ze Światowym Dniem Wolontariusza. Tegoroczne obchody obfitowały w wiele akcji i wydarzeń, w których uczestniczyli nie tylko uczniowie Meritum.

Cały tydzień wypełniony był wieloma akcjami charytatywnymi o zasięgu lokalnym i światowym, jednak najważniejszym dniem obchodów był 5 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wówczas w szeregi działającego od 10 lat Klubu Młodego Wolontariusza Merit oficjalnie przyjęci zostali nowi członkowie. Okazuje się, że mimo czasów typowo konsumpcyjnych, idea wolontariatu nadal jest ważna dla młodych ludzi.

W programie obchodów szczególne miejsce zajęły zwierzęta. Kolejny raz w szkolnym ogrodzie uruchomiona została ptasia stołówka. Zorganizowana została również zbiórka żywności i przedmiotów potrzebnych w schroniskach dla zwierząt.

Tradycyjnie już braliśmy udział w Górze Grosza. W tym roku młodzież Meritum zebrała wspólnie blisko 27 kg miedzianych monet, a największymi dusigroszami okazali się uczniowie klasy 2bT.

Kolejny raz zorganizowana została również akcja Opatrunek na ratunek, której celem jest zbiórka środków opatrunkowych. Te za pośrednictwem Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przekazane zostaną do misyjnych przychodni w Afryce. W tym roku zbiórka prowadzona była w ramach projektu społecznego Poznaj Zrozum Pomóż. Dziewczęta, realizujące projekt, chcą uwrażliwić dzieci i młodzież na problemy mieszkańców najbiedniejszych regionów świata. Do akcji zaproszone zostały dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 20 Zielona kraina, które prócz zbierania opatrunków, wspólnie z licealistkami udekorowały świąteczne pierniczki sprzedawane na Świątecznym Kiermaszu Rodzinnym Meritum. Zysk ze sprzedaży przekazany zostanie na jedną z akcji UNICEF.

Ważnym elementem Tygodnia był Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, zorganizowany przez kolejną grupę projektową – Daj żyć. Nasze maturzystki prowadziły kampanię informacyjną dotyczącą problemu oraz rejestrowały potencjalnych dawców szpiku kostnego we współpracy z Fundacją DKMS.

W ramach obchodów Dnia Praw Człowieka młodzież Meritum wzięła także udział w Maratonie Pisania Listów wraz z Amnesty International.

Niezwykle miły charakter miały mikołajki. Uczniowie klasy 4cT przygotowali świąteczną kawiarenkę charytatywną. Zysk ze sprzedaży słodkości przeznaczony został na zakup materiałów plastycznych dla chorzowskiego szpitala dziecięcego.

6 grudnia nie mogło zabraknąć św. Mikołaja. Tego dnia wolontariusze Merita nie dość, że sami zostali obdarowani słodkościami, to również wywołali wiele radości podczas świątecznych odwiedzin w Przedszkolach nr 9, 10 i 20.

Obchody święta wolontariatu zakończyły się spakowaniem przez klasę 2LO Szlachetnej paczki. A było co pakować! Do tej wyjątkowej inicjatywy włączyli się przyjaciele rodziny jednej z naszych uczennic, młodzież i Rodzice Meritum oraz mieszkańcy naszego miasta. Ci ostatni zaproszeni zostali przez następny zespół realizujący projekt społeczny. MiędzyPokoleniowi we współpracy z parafianami kościoła pod wezwaniem św. Antoniego obficie zasilili dary dla pana Zdzisława.

Tydzień wolontariatu już za nami, jednak pamiętajmy, że Klub Młodego Wolontariatu Merit działa bardzo aktywnie przez cały rok. Cały czas czeka również na nowych członków – zapraszamy!