Wielkimi krokami zbliża się finał V edycji Olimpiady Zwolnieni z teorii, a to oznacza, że czas na podsumowania, refleksje i radość z wielu sukcesów, jakie przez ostanie pól roku udało się osiągnąć realizującym projekty społeczne.

Jedną z grup, która właśnie mierzy się z wyzwaniami konkursu jest LookBuk, czyli Zosia, Ania, Martyna, Zuzia, Wiktoria i Szymon, którzy za celswojego działania postawili promocję czytelnictwa. Od października zorganizowali w ZSTiO Meritum oraz zaprzyjaźnionych przedszkolach i szkołach szereg akcji, konkursów i zabaw, które zachęcić miały do obcowania z książką. Czego udało im się dokonać?

W ramach współpracy w Przedszkolem nr 20 Zielona kraina powołali Klub Czytelniczy Misia Mądrysia, który regularnie odwiedzały Misie i Krasnale. Dzieci brały udział w zajęciach rozwijających inspirowanych książką.

Zajęcia czytelnicze LookBukowicze zaproponowali również dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Siemianowicach Śl. oraz Pracowni Edukacyjnej z Tychów.

Zuchowy cykl zbiórek czytelniczych to również efekt pracy LookBuka.

Instagram stał się miejscem zachęcającym do czytania – codziennie można było znaleźć starannie dobrane cytaty (i nie tylko).

Dla młodzieży (i nie tylko) Meritum przygotowana została gra na motywach Dziadów Adama Mickiewicza.

W bibliotece szkolnej funkcjonowała skrzynka bookcrossingowa. LookBukowicze przeprowadzili konkurs na żywą okładkę.

Do czytania zachęcali nie tylko członkowie grupy, do oddania się lekturze skłaniali także np. Abelard Giza i Jacek Stramik.

Aktywiści przeprowadzili dwie kawiarenki charytatywne. Zysk z jednej z nich, przeprowadzonej wspólnie z SU Meritum przekazany został na zakup folii do oprawy nowych książek w szkolnej bibliotece.

Ciekawym punktem projektu były spotkania autorskie z Barbara Reiman i Wojciechem Goskiem.

Za olimpijczykami LookBuka wiele miesięcy pracy i wiele proczytetniczych działań. Na ostatniej prostej przed ukończeniem projektu trzymamy kciuki za bezproblemowe wypełnienie formularza końcowego.