Od roku 1994 organizacja Łowców Talentów Jersz wspiera szkoły w zarażaniu dzieci i młodzieży chęcią do zdobywania wiedzy oraz nabywania nowych umiejętności. Dzięki ich działalności uczniowie zyskują możliwość rozwoju swoich zainteresowań oraz intelektualnego współzawodnictwa. Łowcy starają się popularyzować zarówno przedmioty humanistyczne jak i matematyczne we wszystkich typach szkół na terenie całej Polski.

W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum w Siemianowicach Śląskich przyłączył się do inicjatywy Łowców Talentów, a jego uczniowie wzięli udział w konkursie języka niemieckiego Sprachdoktor.

Konkurs uchodzi za trudny i wymagający, mimo to cieszy się ogromną popularnością wśród polskich szkół. Na początku uczestnicy zostają podzieleni na kategorie wiekowe, a następnie każdy z nich ma zaledwie godzinę na rozwiązanie arkusza zadań z pytaniami gramatyczno-leksykalnymi. Pytania i sugerowane odpowiedzi są bardzo często skontruowane w podchwytliwy sposób, co stanowi dodatkową trudność. Każdy z uczniów otrzymuje dyplom, a dla najlepszych przygotowane są nagrody.

W ZSTiO Meritum najlepsze wyniki uzyskali kolejno: Daniel Matusek, Angelika Rzepka, Wiktoria Mikołajczyk oraz Dawid Maciaś. W kategoriach wiekowych najwyżej oceniono prace Daniela Matuska - klasa pierwsza w III LO, Mirelli Chmielarczyk - klasa druga oraz Wiktorii Mikołajczyk - klasa trzecia w Technikum nr 2. Koordynatorem konkursu w ZSTiO Meritum była nauczycielka języka niemieckiego Monika Kandzia, a nadzór nad jego przebiegiem sprawowała Pani wicedyrektor Katarzyna Stronczek. Za zaangażowanie w rozwijaniu talentów i zainteresowań uczniów szkoła otrzymała od organizatorów przedsięwzięcia Certyfikat Łowcy Talentów.