Youth wings of Europe to nazwa kolejnego projektu FRSE Erasmus Plus, który odbył się w dniach 15-23 maja w Będzinie. W międzynarodowej wymianie wzięło udział pięciu uczniów ZSTiO Meritum – Izabela Fiuk, Natalia Szczygieł, Julia Copik, Bartosz Król, Miłosz Jendroszczyk oraz dwie uczennice z IV LO im.en. S. Maczka w Katowicach – Paulina Bajerska oraz Urszula Makosz. W projekcie towarzyszyła im młodzież z Grecji, Włoch, Czech i Słowacji. Z każdego w wymienionych krajów przyjechało siedem osób wraz z liderami grup. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział 40 osób. Głównym celem projektu był wzrost aktywności obywatelskiej, poszerzenie wiedzy uczestników na temat funkcjonowania instytucji europejskich, demokracji, praw i swobód obywatelskich. Zadania przeznaczone dla młodzieży były oparte ma zasadach edukacji pozaformalnej, co pozwoliło im w przyjazny i ciekawy sposób, dowiedzieć się wielu informacji o Unii Europejskiej.

Po przybyciu wszystkich uczestników do Sportowej Doliny w Będzinie, rozpoczęły się pierwsze zajęcia integracyjne. Trener, który je przygotował, zadbał o to, aby każdy czuł się swobodnie i mógł powiedzieć „kilka” słów o sobie. Pierwszy wspólny wieczór zorganizowała młodzież z Polski, przygotowując prezentację na temat swojego kraju oraz zachęcając do wymowy naszych łamaczy językowych. W ten sam dzień odbyła się także pierwsza dyskoteka, na której wszyscy bawili się doskonale.

W piątek uczestnicy wzięli udział w lekcji europejskiej – „Prawa obywateli Unii Europejskiej - EU citizens' rights Michał Witas - Europe Direct”. Zaraz po interesujących zajęciach, zagrali w grę miejską, podczas której w mieszanych grupach, zwiedzali Będzin. Praca w grupach z nowymi znajomymi spowodowała, że uczestnicy projektu integrowali się oraz "szlifowali" język angielski. Po wszystkim, odbył się Grecki wieczór wraz z greckimi tańcami.

Następnego dnia trenerka przeprowadziła warsztaty o Europie i jej wartościach. Potem nadszedł czas na przygotowanie scenek teatralnych prezentujących podstawowe wartości UE. Podczas warsztatów organizowanych podczas projektu, młodzież wyrażała swoje zdanie na dany temat oraz wymieniała się poglądami, przełamując swoją nieśmiałość. Często tworzyli w grupach plakaty, ukazując swoje talenty artystyczne.

W niedzielę także odbyły się warsztaty oraz każda narodowa grupa była odpowiedzialna za przygotowanie lekcji europejskiej dla uczniów lokalnej szkoły. W tym dniu za państwowy wieczór byli odpowiedzialni Włosi, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wiele o włoskiej kulturze, stereotypach oraz poznaliśmy ich lokalne jedzenie. Każdego dnia, przerwy między zaplanowanymi zajęciami uczestnicy spędzali aktywnie poprzez grę w siatkówkę, koszykówkę oraz w karty.

Poniedziałek uczestnicy spędzili w Krakowie. Dzięki przewodnikowi dowiedzieli się różnych ciekawostek o dawnej stolicy Polski oraz zwiedzili zabytkowe miejsca. Jednym z zadań uczestników było przeprowadzenie wywiadu z przechodniami, dotyczące Europy marzeń.

Kolejnego dnia uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Katowic oraz Chorzowa. W Katowicach odwiedzili Muzeum Śląskie oraz przeprowadzali ankietę dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego. W Chorzowie zwiedzali Stadion Śląski oraz przejechali się Elką. Tego dnia państwowy wieczór przygotowali Czesi oraz Słowacy.

Środa była przed ostatnim dniem projektu. Tego dnia uczestnicy wybrali się do pobliskiej szkoły będzińskiej, gdzie mieli zaprezentować przygotowane scenki dotyczące Unii Europejskiej oraz przeprowadzić różne zabawy. Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie, na którym zostały wręczone certyfikaty.

Polacy, tak samo jak inni uczestnicy, bardzo miło wspominają udział w wymianie międzynarodowej. Wszyscy spędzili cudowny czas, zawarli nowe znajomości, udoskonalili swój język angielski, poznali nowe kultury oraz dowiedzieli się wielu przydatnych rzeczy o Unii Europejskiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejny projekt Erasmus+ oraz zachęcamy wszystkich do udziału w tym programie, ponieważ jest to wyjątkowe przeżycie.

 

ZAPRASZAMY DO TECHNIKUM NR 2

Nie boisz się wyzwań? Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód?

III LO TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Jesteś ciekawy świata? Chcesz twórczo i aktywnie rozwijać zainteresowania?

EKONOMISTA? MECHATRONIK? INFORMATYK?

Poznaj zawody, jakie zdobyć można w Meritum

Logo
Praktyk Europejczyk 2018

PRAKTYK EUROPEJCZYK 2018 - informacje o projekcie

Praktyki zawodowe w Sligo i Galway (Irlandia - 40 uczniów)
05.05.2019 r. - 01.06.2019 r.

Galeria do projektu

PRAKTYK EUROPEJCZYK - informacje o projekcie

Relacje z praktyk w Mallow (Irlandia - 40 uczniów)
07.05–01.06.2018 r. oraz 01.05–27.05.2017 r.