„W świecie ryzyka” – takie hasło przyświecało XIX Forum Nauki organizowanym w ZSTiO Meritum. Jedną z aktywności, jaką podjęli uczniowie III LO w ramach imprezy był projekt przeciwdziałania negatywnym zjawiskom we współczesnym świecie.

W środę na zaproszenie młodzieży do szkoły przybył st. sierż. Krzysztof Toporek, który przeprowadził cykl warsztatów dotyczących cyberprzemocy, zaś w czwartek klasa 3LO wzięła udział w projekcie współfinansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności - "Przeciw mowie nienawiści".

W programie znalazła się wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie młodzież mogła na własne oczy przekonać się, jakie realne skutki może nieść za sobą nienawiść człowieka względem drugiego człowieka. Po zwiedzaniu muzeum uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach na temat mowy nienawiści, poznawali mechanizmy jej powstawania w kontekście historycznym, ale i współczesnym, szukali sposobów przeciwdziałania temu zjawisku. Wyjazd również był efektem współpracy z siemianowicką policją - za co dziękujemy!

Niezwykle ważne jest, że temat dotyczący hejtu zaproponowali uczniowie, realizujący w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii projekt społeczny „Pogromcy hejtu”.