XIX Forum Nauki w ZSTiO „Meritum”, zorganizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, tradycyjnie składało się z licznych konkursów adresowanych zarówno do młodzieży „Meritum”, jak i uczniów siemianowickich szkół podstawowych. Wszystkie konkursy łączył temat przewodni tegorocznego Forum Nauki, który brzmiał „W świecie ryzyka”. Celem konkursowych zmagań było popularyzowanie wiedzy o ryzyku, kształcenie kompetencji kluczowych, integrowanie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, informatycznych, ekonomicznych i humanistycznych, rozwijanie wśród uczniów wyobraźni i kreatywności, umiejętności współdziałania w grupie i promowanie uczniowskich talentów. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursów odbyło się na zakończenie XIX Forum Nauki w obecności Dyrektora Szkoły Pana Stefana Kowalczyka oraz Wicedyrektor Szkoły Pani Grażyny Gabryś. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze.

Uczestnicy konkursów musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin, równocześnie mogli rozwijać swoje zainteresowania oraz zaprezentować swoje zdolności i pasje.

A oto szczegółowe podsumowanie tegorocznych konkursów.

Najwięcej emocji wzbudził – zarówno wśród uczestników, jak i widzów – Turniej e-sportowy „League of Legends”, którego organizatorem był Pan Michał Krupanek. W Turnieju liczyła się przede wszystkim znakomita taktyka i doskonałe współdziałanie całego zespołu oraz refleks poszczególnych graczy. W e-sportowych rozgrywkach w LOLa najlepsze okazały się drużyny z następujących szkół:

Szkoła Podstawowa nr 4 – I miejsce,

Szkoła Podstawowa nr 5 – II miejsce,

Szkoła Podstawowa nr 20 – III miejsce.

Popularnością wśród zaproszonych uczniów cieszyła się zabawa ekonomiczna „Symulacje rynku – dla tych, co lubią pieniądze”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał Pan Adam Korzyniec. W ryzykownych symulacjach finansowych najodważniejsze okazały się zespoły w składzie:

Karolina Roner, Mikołaj Kajdan i Karol Golysz z SP nr 4 – I miejsce,

Michał Papierkowski, Krzysztof Macherski i Nina Orszulik z Prywatnej Szkoły Podstawowej „Arkona” – II miejsce,

Matylda Stera, Sandra Puławska i Julia Wieczorek z SP nr 20 – III miejsce.

Konkurs fizyczny „Fizyka Katastrof”, przeprowadzony pod kierunkiem Pana Krzysztofa Siarkowskiego, był skierowany do uczniów „Meritum”. Celem konkursu było popularyzowanie fizyki i jej różnorodnego zastosowania. Dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie w kategorii indywidualnej otrzymał Łukasz Kowalski z klasy Ia LO. Laureatami konkursu w kategorii drużynowej zostali:

Jakub Adamus i Dominik Klimontowski z klasy IIIa T – I miejsce,

Justyna Czech i Dorian Olesiak z klasy Id T – II miejsce,

Maciej Adamski i Jakub Gajek z klasy IIb T – III miejsce.

Do tworzenia własnych tekstów poetyckich i prozatorskich oraz komiksów zachęcał Konkurs literacki na wiersz, opowiadanie lub komiks „W świecie ryzyka” pod przewodnictwem Pani Kseni Hadryan. W konkursie udział wzięło 36 uczniów z siemianowickich szkół podstawowych, czyli z SP nr 1, SP nr 3, SP nr 13, SP nr 16, a także pasjonaci literatury z „Meritum”. Konkursowe prace odznaczały się wysokim poziomem literackim i artystycznym oraz pomysłowością i oryginalnością w podejściu do tematu. Powstały intrygujące wiersze, ciekawe opowiadania oraz rewelacyjne komiksy, m.in. przedstawiające zawody, dyscypliny sportowe związane z ryzykiem, osoby idące na ratunek innym z narażeniem własnego życia. W kategorii wiersz najwyższe uznanie uzyskali:

Emilia Śliwa z SP nr 13 – I miejsce,

Dominika Franczyk z SP nr 1 i Dagmara Woś z SP nr 13 – II miejsce ex aequo,

Kamil Duda z SP nr 13 i Natalia Rozpędowska z SP nr 13 – III miejsce ex aequo,

Hanna Rozmiarek z SP nr 13 – wyróżnienie,

Michał Robok z SP nr 13 – wyróżnienie,

Julia Flaga z SP nr 13 – wyróżnienie,

Natalia Nosek z SP nr 13 – wyróżnienie.

W kategorii opowiadanie laureatami zostali:

Wiktoria Gawrońska z SP nr 16 – I miejsce,

Zofia Folcik z SP nr 13 – II miejsce,

Natalia Zasada z SP nr 1 – III miejsce,

Dorota Gorzkowska z SP nr 3 – wyróżnienie,

Katarzyna Kałużna z SP nr 1 – wyróżnienie,

Nadia Kulik z SP nr 1 – wyróżnienie,

Martyna Szurek z SP nr 13 – wyróżnienie.

Autorami nagrodzonych komiksów zostali:

Marta Nowojska z SP nr 1 – I miejsce,

Olga Gębica z SP nr 13 – II miejsce,

Jakub Mółka z SP nr 1 i Paulina Kołodziejczyk z SP nr 13 – III miejsce ex aequo,

Marcin Sapota z SP nr 1 – wyróżnienie,

Karol Kluczewski z SP nr 13 – wyróżnienie.

Wśród uczniów „Meritum” zwycięzcami w konkursie literackim zostali:

Wiktoria Mikołajczyk z klasy IVb T – I miejsce (wiersz),

Jakub Orczyk z klasy Ib T – II miejsce (opowiadanie),

Mateusz Ścigała z klasy IIIa T i Paulina Staw z klasy IIIb T – III miejsce ex aequo (opowiadanie),

Mikołaj Klimko z klasy Ic T – wyróżnienie (opowiadanie),

Dagmara Kunicka i Dawid Maciaś z klasy IVa T – dyplom za udział (opowiadanie).

Dyplomy za udział w konkursie literackim oraz drobne upominki dostali wszyscy jego uczestnicy wraz ze swoimi nauczycielami opiekunami. Laureatom wszystkich konkursów XIX Forum Nauki jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach! Zapraszamy już za rok do wzięcia udziału w kolejnych konkursowych zmaganiach! Zachęcamy jeszcze raz do obejrzenia zdjęć w pokonkursowej galerii: