Technik informatyk

Informatyk to twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości. W chwili obecnej informatyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysł, medycynę, a skończywszy na rozrywce. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją, uzyskując wiele powodów do zadowolenia i samorealizacji.

W Technikum nr 2 w zawodzie technik informatyk zdobędziesz kwalifikacje w wyniku kształcenia:

a) INF.02 - Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

b) INF.03 - Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych

Uczniowie Technikum nr 2 w zawodzie technik informatyk uczą się: planowania konfiguracji, doboru podzespołów, montażu komputerów, konfiguracji urządzeń peryferyjnych, okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej.

Uczniowie nabywają także umiejętności administrowania zasobami i użytkownikami lokalnej sieci komputerowej, podłączenia sieci lokalnej do Internetu i zabezpieczenia przepływu danych w sieci, konfiguracji i naprawy lokalnych i internetowych baz danych.

Kolejnymi obszarami, które poznają są: programowanie aplikacji desktopowych i mobilnych, projektowanie i tworzenie interaktywnych stron i serwisów internetowych, tworzenie i obróbka grafiki, dźwięku i filmów na potrzeby stron internetowych oraz tworzenie i zarządzanie bazami danych.

W trakcie nauki młodzież przyswaja wiedzę z zakresu obsługi i konfiguracji systemów operacyjnych Windows, Linux oraz Windows Server oraz Linux Server, odkrywają zalety usługi katalogowej Active Directory.

Ponadto w trakcie kształcenia uczeń Technikum nr 2 w „MERITUM” w zawodzie technik informatyk ma możliwość:

• zdobycia, nieodpłatnie, w ramach działającej w szkole Akademii Cisco certyfikatów: Cisco IT Essentials 5.0, NDG Linux, Cisco CCNA Routing&Switching, CPA: Programming Essentials in C++.

• odbycia stażu w profesjonalnych firmach komputerowych w kraju.

• odbycia praktyki zawodowej także poza granicami naszego kraju.

• włączenia się w działalność szkolnego wolontariatu.

Uczeń Technikum nr 2 ma także możliwość odkrycia i rozwinięcia swoich różnych zdolności artystycznych, sportowych i kulturalnych w ramach dodatkowych zajęć prowadzonych w ZSTIO „MERITUM”. Relacje filmowe tworzone przez uczniów można śledzić na kanale YouTube MeritumTV.

W „MERITUM” bardzo prężnie rozwija się również współzawodnictwo e-sportowe. Dzięki nowoczesnej pracowni uczniowie podczas dodatkowych zajęć mogą rozwijać swoje pasje, a przy okazji doskonalić umiejętności działania w zespole, dyscypliny, systematyczności i kontroli własnego zachowania, świadomego korzystania z komputera, grania i trenowania gier e-sportowych. Warto wspomnieć, że szkolna drużyna e-sportowa kilkukrotnie odnosiła sukces w ogólnopolskim współzawodnictwie szkół uzyskując m.in. Mistrzostwo Polski Szkół w e-sporcie. Na co dzień organizowana jest również szkolna liga e-sportowa, oparta na współzawodnictwie poszczególnych klas.

Absolwenci Technikum nr 2 w „MERITUM” znaleźli zatrudnienie w serwisach i sklepach komputerowych, w firmach administrujących sieci komputerowe, w firmach tworzących oprogramowanie komercyjne, zarządzających serwerami oraz bazami danych, w firmach projektujących serwisy internetowe, urzędach miejskich, bankach itd. Warto wspomnieć, że firmę MMJ, która „zaopatruje” w usługi komputerowe nasze miasto, stworzyli absolwenci naszego Technikum.

Osiągnięcia Technikum Nr 2:

RANKING TECHNIKÓW 2019

42 miejsce w województwie śląskim

252 miejsce w Polsce

118 miejsce w Polsce w rankingu maturalnym 2019

Zdawalność matur w technikach w sesji majowej 2019

Procent, tych którzy otrzymali świadectwo dojrzałości
Polska  70,50%
Śląsk 70,80%
Technikum nr 2 w ZSTiO „Meritum” 86,70%

Więcej informacji znaleźć można na naszych stronach internetowych: