Szkolny Klub Miłośników Książki i Sztuki oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zapraszają całą społeczność „Meritum” do wzięcia udziału w 9. już edycji Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, zorganizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

Dnia 5 września 2020 roku (sobota) o godz. 12.00 Miejska Biblioteka Publiczna oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich zapraszają na wirtualne Narodowe Czytanie dramatu pt.: „Balladyna” autorstwa Juliusza Słowackiego (1809 – 1849) – dramaturga i poety, jednego z najgenialniejszych i najwszechstronniejszych polskich artystów.

Przypominamy, że „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna i wywarła duży wpływ na sztuki teatralne, a także muzykę, malarstwo czy rzeźbę.

Podczas wirtualnego spotkania czytelniczego będzie można zobaczyć i usłyszeć, jak siemianowiczanie wspólnie czytają „Balladynę”, czyli m.in. oglądnąć filmiki z nagranymi przez mieszkańców Siemianowic Śląskich fragmentami utworu. Dla chętnych – w Wypożyczalni Biblioteki Centralnej zostanie udostępniona pamiątkowa pieczątka, którą będzie można przybić na własnym egzemplarzu „Balladyny”. A już teraz można obejrzeć on-line Zapowiedź Narodowego Czytania.

Serdecznie zapraszamy na wspólne czytanie on-line „Balladyny” na Facebookowych stronach MBP.

W imieniu MBP podajemy przydatne linki:

Facebook i strona główna siemianowickiej Biblioteki: