godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Obecnie informatyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysł, medycynę, a skończywszy na rozrywce. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją, uzyskując wiele powodów do zadowolenia i samorealizacji.

W Technikum nr 2w Technikum nr 2 w ZSTiO „MERITUM”

w zawodzie technik informatyk zdobędziesz kwalifikacje w wyniku kształcenia:

a) INF.02 - Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

b) INF.03 - Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych

W Technikum nr 2 w „MERITUM” w zawodzie technik informatyk uczymy: planowania konfiguracji, doboru podzespołów, montażu komputerów, konfiguracji urządzeń peryferyjnych, okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej.

Uczniowie nabywają także umiejętności administrowania zasobami i użytkownikami lokalnej sieci komputerowej, podłączenia sieci lokalnej do Internetu i zabezpieczenia przepływu danych w sieci, konfiguracji i naprawy lokalnych i internetowych baz danych. Kolejnymi obszarami, które poznają są: programowanie aplikacji desktopowych i mobilnych, projektowanie i tworzenie interaktywnych stron i serwisów internetowych, tworzenie i obróbka grafiki, dźwięku i filmów na potrzeby stron internetowych oraz tworzenie i zarządzanie bazami danych.W trakcie nauki młodzież przyswaja wiedzę z zakresu obsługi i konfiguracji systemów operacyjnych Windows, Linux oraz Windows Server oraz Linux Server, odkrywają zalety usługi katalogowej Active Directory.

Ponadto w trakcie kształcenia uczeń Technikum nr 2 w „MERITUM” w zawodzie technik informatyk ma możliwość:

• zdobycia, nieodpłatnie, w ramach działającej w szkole Akademii Cisco certyfikatów: Cisco IT Essentials 5.0, NDG Linux, Cisco CCNA Routing&Switching, CPA: Programming Essentials in C++.

• odbycia stażu w profesjonalnych firmach komputerowych w kraju.

• odbycia praktyki zawodowej także poza granicami naszego kraju.

• włączenia się w działalność szkolnego wolontariatu.

Zachęceni przez uczniów, wychodząc naprzeciw ich zainteresowaniom wprowadzamy zajęcia z projektowania i programowania gier komputerowych. Wspomnieć trzeba, że nasi uczniowie już teraz absolwenci, zaprojektowali i udostępnili grę zręcznościową HexScore™

W tym roku szkolnym dwukrotnie dzięki współpracy z firmą MMJ, uczniowie w zawodzie technik informatyk mieli możliwość modernizować i testować komputery i laptopy, które następnie zostały przekazane uczniom siemianowickich szkół w ramach akcji wspierającej zdalne nauczanie.

Uczeń Technikum nr 2 ma także możliwość odkrycia i rozwinięcia swoich różnych zdolności artystycznych, sportowych i kulturalnych w ramach dodatkowych zajęć prowadzonych w ZSTIO „MERITUM”. Relacje filmowe tworzone przez uczniów można śledzić na kanale YouTube MeritumTV.

W „MERITUM” bardzo prężnie rozwija się również współzawodnictwo e-sportowe. Dzięki nowoczesnej pracowni uczniowie podczas dodatkowych zajęć mogą rozwijać swoje pasje, a przy okazji doskonalić umiejętności działania w zespole, dyscypliny, systematyczności i kontroli własnego zachowania, świadomego korzystania z komputera, grania i trenowania gier e-sportowych. Warto wspomnieć, że szkolna drużyna e-sportowa kilkukrotnie odnosiła sukces w ogólnopolskim współzawodnictwie szkół uzyskując m.in. Mistrzostwo Polski Szkół w e-sporcie. Na co dzień organizowana jest również szkolna liga e-sportowa, oparta na współzawodnictwie poszczególnych klas.

Absolwenci Technikum nr 2 w ZSTiO „MERITUM” znaleźli zatrudnienie w serwisach i sklepach komputerowych, w firmach administrujących sieci komputerowe, w firmach tworzących oprogramowanie komercyjne, zarządzających serwerami oraz bazami danych, w firmach projektujących serwisy internetowe, urzędach miejskich, bankach itd. Warto wspomnieć, że firmę MMJ, która „zaopatruje” w usługi komputerowe nasze miasto, stworzyli absolwenci naszego Technikum.

Więcej informacji znaleźć można na naszych stronach internetowych:

http://www.zstiomeritum.edu.pl/

https://www.facebook.com/ZSTiOMeritumSiemianowice/

https://www.youtube.com/user/MeritumSport

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2023 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.