godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

wrzesniowerocznice

Przypominamy, że w związku z wrześniowymi rocznicami w bibliotece szkolnej trwa przez cały czas wystawa, na którą serdecznie zapraszamy społeczność „Meritum”. Wystawa książek poświęcona jest 83. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku), dającego początek II wojnie światowej (1939 – 1945) oraz 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku). Na czytelników „Meritum” czekają wydawnictwa encyklopedyczne i kroniki ukazujące tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzone na wystawie opracowania historyczne poświęcone są m.in. kampanii wrześniowej 1939 roku  „Tu, na Westerplatte”, „Bydgoski wrzesień”, „Reduta pod Wizną” oraz zbrodni katyńskiej z 1940 roku – „Katyń. Relacje, wspomnienia, publicystyka” i „Pamięć Golgoty Wschodu”.

Miłośnicy literatury faktu i prozy wspomnieniowej znajdą pamiętniki, dzienniki, reportaże opisujące okupacyjno – konspiracyjną codzienność w Polsce, jak i w całej Europie, walki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, nieludzkie cierpienia w gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – „Dywizjon 303”, „Szkice spod Monte Cassino”, „Kamienie na szaniec”, „Medaliony”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”, „Dzieciństwo w pasiakach”, „Dziennik” Anny Frank, „Inny świat”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Opowiadania kołymskie”.

Zgromadzone licznie na wystawie Silesiana ukazują udział Górnoślązaków i Górnego Śląska w II wojnie światowej, a szczególnie podkreślają odwagę, poświęcenie i umiłowanie ojczyzny tych najmłodszych, czyli śląskich harcerzy i harcerek m.in. podczas obrony wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki we wrześniu 1939 roku – „Wieża spadochronowa” K. Gołby, „Szlak wieży spadochronowej”. Literacki obraz II wojny światowej i Holocaustu oraz tragedii niewinnych ofiar nazizmu i stalinizmu w Polsce i Europie dopełniają książki, zakupione przez bibliotekę „Meritum” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich znajdują się opowiadania, powieści, wspomnienia, opracowania historyczne m.in. takie jak: „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne`a, „Tatuażysta z Auschwitz” H. Morris, „Złodziejka książek” M. Zusaka, „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” M. Hesse, „Słowik” K. Hannah, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” R. Ligockiej, „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii” i „Dziewczyny z Wołynia” z cyklu „Prawdziwe historie” A. Herbich, „Gułag” A. Applebaum.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia prezentowanych na wystawie książek.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
`

Copyright 2022 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.