Dzień Bezpiecznego Komputera

12.10. – Dzień Bezpiecznego Komputera – święto, które honorowym patronatem obejmuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zapoczątkowano 12 października 2004 roku.

Z tej okazji przypominamy Internet daje nam wiele możliwości, niesie ze sobą również wiele zagrożeń ...

Obecne czasy, w których Internet zdominował wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Trudno się dziwić, dzięki łatwemu dostępowi do Internetu zostało usprawnionych wiele obszarów życia. Codziennością stały się e-zakupy, e-konsultacje medyczne, e-rozmowy rekrutacyjne, nawet sprawy urzędowe załatwiamy w e-urzędzie a w dobie pandemii e- szkoła. Jednak mimo, że Internet daje tak wiele możliwości, niesie ze sobą również różne zagrożenia. Jednym z nich jest właśnie cyberprzestępczość.

Skala wyłudzeń pieniędzy w Internecie rośnie z każdym dniem. Z podanych danych prasowych wynika, że od stycznia b.r. do sierpnia b.r. skala kradzieży opiewa na sumę 60 milionów zł. Cyberprzestępcy mogą też podszywać się pod pracowników różnych portali sprzedażowych, pracowników banków, firm kurierskich oraz instytucji płatniczych. W tym celu rozsyłają linki, maile i SMSy o treści sugerującej, że doszło do jakiejś niedopłaty np. za wysyłkę, za opłatę rachunku, która blokuje realizację zamówienia bądź zostanie odcięty prąd, gaz. Nie klikaj w żadne tego rodzaju wiadomości!!!!!!!!!

Pamiętajcie żaden pracownik banku nie poprosi was o: kody, blik, czy pesel ani nie wyśle wam linku strony do zapłaty należności. W większości rozmowy telefoniczne z pracownikami banku są nagrywane. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości udajecie się osobiście do swojego banku.

Chrońcie wasze środki a także dane wrażliwe.