Stefan Kowalczyk

24 listopada na sesji Rady Miasta wieloletniemu dyrektorowi ZSTiO MERITUM Stefanowi Kowalczykowi za bogatą działalność na rzecz rozwoju edukacji i młodzieży nadany został pośmiertnie dyplom „Zasłużony dla Siemianowic Śląskich”.

W uroczystości uczestniczyli najbliżsi śp. Stefana Kowalczyka – żona Marianna Kowalczyk oraz syn Adrian Kowalczyk oraz obecna pani dyrektor ZSTiO MERITUM Katarzyna Stronczek.

Laudacja na cześć nagrodzonego brzmiała następująco:

Dyrektor Stefan Kowalczyk na zawsze pozostanie w naszej pamięci i naszych wspomnieniach

Długoletni dyrektor ZSTiO MERITUM pan Stefan Kowalczyk odszedł od nas 4 listopada 2020 r. Niestety nie mógł długo cieszyć się zasłużoną emeryturą, podczas której chciał realizować swoje pasje. Wszystkie plany i pomysły zweryfikował los. Dla wielu uczniów, uczennic, nauczycieli, pracowników MERITUM oraz dla bliskich, przyjaciół, kolegów brydżowych ta śmierć była zaskoczeniem. Wszyscy wierzyli, że wygra walkę z COVID. Zawsze z oddaniem walczył nie tylko przy brydżowym stoliku, ale także o pozycję szkoły.

Podczas 28-letniego zarządzania MERITUM troszczył się o każdego ucznia i pracownika. Od 17sierpnia 1992 roku skutecznie kierował szkołą na mocy pierwszego zorganizowanego przez Hutę „Jedność” konkursu na stanowisko dyrektora placówki.

W 1999 roku okazało się, że Huta ”Jedność” nie jest w stanie prowadzić szkoły. Wtedy podpisana została między Hutą a Zarządem Miasta tzw. umowa użyczenia, na mocy której właścicielem gruntów szkolnych i środków trwałych pozostała Huta, a miasto Siemianowice Śląskie zostało organem prowadzącym szkołę.

W 2002 roku uchwałą Rady Miasta Siemianowic Śląskich Prezydent Miasta pan Zbigniew Paweł Szandar przejął Zespół Szkół Technicznych i stosowną uchwałą ustalił nową nazwę placówki, która obowiązuje do dzisiaj Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum” im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich.

Dyrektor Stefan Kowalczyk stale wzbogacał bazę szkoły oraz realizował ambitne programy zarówno krajowe jak i zagraniczne. Podjął wielostronną współpracę z zagranicznymi partnerami, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje wymiana uczniów i kadry pedagogicznej z Kisfaludy Karoly w Mohaczu trwająca już od 2000 r . Wymiana doświadczeń dydaktycznych trwa także ze szkołą w Amurrio w kraju Basków w Hiszpanii oraz z ośrodkami w Mallow i Sligo w Irlandii

Dla pana dyrektora Stefana Kowalczyka najważniejszy był człowiek. Cieszył się każdym sukcesem szkoły. Był dumny z uczniów zdobywających medale podczas Mistrzostw Polski w e-sporcie, z wysokich miejsc w ogólnopolskim rankingu szkół „Perspektywy”, w którym dwukrotnie Technikum nr 2 uzyskało „Srebrną tarczę” a III LO „Brązową Tarczę”. Cieszył się z tych osiągnięć jako dyrektor szkoły i jako mieszkaniec Siemianowic, bo dzięki nim nasze miasto pojawiało się w czołówce polskich szkół.

Zawsze podkreślał, że tyle mamy z siebie, ile dajemy innym. Wspierał działania Klubu Młodego Wolontariusza „Merit”. Cieszyły go inicjatywy młodzieży w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, bo są realizowane dla środowiska lokalnego, uczą empatii, zrozumienia i szacunku. Dla dyrektora te wartości były ważne. Tak jak to, że zawsze kładł nacisk na demokratyczne zarządzanie szkołą. Z ogromną aprobatą przyjął pomysł dotyczący Budżetu Uczniowskiego. Wiedział, że to nauczy młodzież przedsiębiorczości.. W wielu komentarzach po jego śmierci można było przeczytać: „Wielki człowiek, Żadne słowa nie oddadzą tego, jak cudownym był człowiekiem. Kto miał zaszczyt Go poznać, ten wie, że rzadko spotyka się na życiowej drodze tak wartościowych, życzliwych, serdecznych, kochających ludzi. To dzięki Niemu tak wielu mogło spędzić kilka najlepszych lat swojego życia w szkole, której im naprawdę na nich zależało”. Dla wielu był „Niesamowitym człowiekiem”, który „na zawsze zostanie w pamięci”.

W 2015 r. do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł „SUPER Dyrektora Szkoły”. młodzież MERITUM zgłosiła jego kandydaturę doceniając postawę i zaangażowanie w rozwój szkoły W uzasadnieniu między innymi można znaleźć taki opis pana S. Kowalczyka: „w zakresie relacji międzyludzkich charakteryzuje się profesjonalizmem, wielkim taktem, dyskrecją, potrafi motywować do podejmowania aktywności, jest sprawiedliwy, jako dyrektor stworzył niepowtarzalną pod każdym względem przyjazną szkołę” oraz „między sobą nazywamy go tatą – Stefkiem, zawsze ma dla nas czas” co sprawiło, że dyrektor siemianowickiej szkoły znalazł się w ogólnopolskim gronie wyróżnionych dyrektorów placówek oświatowych.

Po MERITUM drugą pasją pana dyrektora Stefana Kowalczyka był brydż. Arcymistrz międzynarodowy - takim tytułem w brydżu sportowym mógł się pochwalić, chociaż zawsze mówił, że na brydża brakuje mu czasu, to o rozdaniach mógł opowiadać godzinami. Do jego osiągnięć sportowych można zaliczyć 6-krotne zdobycie tytułu Mistrza Polski oraz reprezentowanie naszego kraju na I Olimpiadzie Sportów Umysłowych w Pekinie w 2008 r. czy na Mistrzostwach Europy na Teneryfie, w Pau, Ostendzie, Montecatini. Podczas turnieju w Hawierzowie zdobył tytuł najlepszego seniora.

Należy jeszcze przypomnieć, że w plebiscycie Redakcji Dziennika Zachodniego został wybrany Człowiekiem Roku 2013.

Dwa lata po uzyskaniu tego tytułu dyrektor S. Kowalczyk obchodził swój benefis. Gratulacje, podziękowania, kwiaty składane w Parku Tradycji świadczyły o szacunku, jakim się cieszył.

Społeczność MERITUM nazywała Go „kapitanem”, nie tylko dlatego, że nad drzwiami do jego gabinetu wisiał ster, ale zawsze uczył o wartościach, które w życiu są najważniejsze – wolności, tolerancji, szacunku.

Słowa: „Proszę ciągle w życiu do jakiegoś przez siebie ustalonego celu dążyć. To jak się okaże w życiu każdego z was będzie decydujące, ale jak się czegoś bardzo chce, to jest taka większa szansa i nadzieja, że się to osiągnie” stanowiły przesłanie dyrektora Stefana Kowalczyka.

Stefan Kowalczyk