godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Klasa ekologiczna

Poprzez doświadczenia i umiejętności, które zdobędziesz w tej klasie odkryjesz nowe horyzonty wiedzy.

Jeżeli lubisz poznawać świat, interesujesz się geografią, nie przeraża Cię biologia, chcesz wniknąć w głąb chemii, to klasa ta została stworzona właśnie dla Ciebie! Dzięki geografii dotrzesz w każdy zakątek świata, zarówno nie ruszając się z miejsca, jak i wyjeżdżając na obozy naukowe, poznasz tam elementy ochrony środowiska i ekologii. Biologia wytłumaczy Ci złożone procesy przyrody, biotechnologii i biochemii oraz ochrony środowiska życia codziennego. Chemia rozwieje wątpliwości zawiłych reakcji chemicznych, a świetna znajomość języka obcego i informatyki ułatwi Ci poruszanie się po świecie, którym zawładnęła cybertechnologia i matematyka.

Zajęcia modułowe od pierwszej klasy:

Klasa 1

Moduł: Podstawowe aspekty ochrony przyrody

Zagadnienia:

1. Relacje między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego.
  2. Ekorozwój i zasady ochrony środowiska.
  3. Podstawowe akty prawne określające zasady ochrony środowiska
  4. Ocena danego obszaru przyrodniczego pod kątem jego atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej
  5. Najciekawsze obszary przyrodnicze na świecie.
  6. Najciekawsze obszary przyrodnicze w Polsce.
  7. Procesy ekologiczne w środowiskach naturalnych i antropogenicznych
  8. Ochrona środowiska i przyrody w Unii Europejskiej.

Klasa 2

Moduł: Ochrona środowiska życia codziennego

Zagadnienia:

1. Odpady z gospodarstw domowych- segregacja, recykling, utylizacja , zagospodarowanie.
  2. Zanieczyszczenia wody. Uzdatnianie i wykorzystywanie wody do celów konsumpcyjnych, komunalnych i gospodarczych.
  3. Zanieczyszczenia powietrza. Sposoby ochrony atmosfery.
  4. Zanieczyszczenia gleby. Rekultywacja. Nawozy sztuczne.
  5. Środki ochrony roślin.
  6. Dodatki do produktów spożywczych.
  7. Środki piorące i czyszczące – wpływ na środowisko.
  8. Odnawialne źródła energii.

Klasa 3

Moduł: Biotechnologia i inżynieria genetyczna

1. Biotechnologia tradycyjna
  2. Biotechnologia nowoczesna
  3. Biotechnologia w medycynie- biofarmaceutyki, przeciwciała monoklonalne, szczepionki rekombinowne.
  4. Klonowanie.
  5. GMO.
  6. Biotechnologia w przemyśle.
  7. Bioetyka.
  8. Najnowsze metody leczenia chorób o podłożu genetycznym i nowotworowym.

Klasa 4

Moduł: Propozycja zagadnień z matematyki

1. Matematyka igła haftowana
  2. Statystyka i jej interpretacja. KŁAMSTWA STATYSTYCZNE
  3. Promocje i procenty
  4. Jak nie dać się nabrać na kredyt 0%
  5. Spotkania z ciekawą matematyką – świat brył pana Adama
  6. Szyfry i kody
  7. Origami w matematyce

W ramach programu: zajęcia ekologiczne-terenowe, laboratoria z chemii i biologii, projekty tematyczne i społeczne, udział w konferencjach naukowych.

Klasa pod patronatem firmy AQA SPRINT, lidera w dziedzinie wody, uzdatniania, oczyszczania oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Nauki języków obcych: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego możesz uczyć się zwiedzając świat.

Absolwent tego profilu uzyska: wszechstronną wiedzę i umiejętności niezbędne do kontynuowania nauki na kierunkach przyrodniczych, medycznych i ekonomicznych, miedzy innymi: biologia, biotechnologia, medycyna, geografia, turystyka, ekonomia, ochrona środowiska, analityka medyczna, farmacja, stomatologia, rehabilitacja, ratownictwo medyczne, psychologia, chemia, geologia, kosmetologia, rolnictwo, gospodarka regionalna, fizykoterapia, wychowanie fizyczne, inżynieria środowiska, eksploatacja mórz i oceanów, bioinżynieria żywności i środowiska wodnego, geofizyka, geodezja i kartografia, mikrobiologia, oceanografia, weterynaria, zootechnika.

Klasa ekologiczna

Partnerzy

`

Copyright 2022 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.