Turniej szachowy KNOW YOUR PIECE – walentynkowa rywalizacja przy szachownicy

10 lutego 2026 roku odbył się turniej szachowy zorganizowany przez zespół projektowy Know Your Piece 2 w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wydarzenie miało walentynkowy charakter i zgromadziło miłośników królewskiej gry, tworząc przyjazną, a jednocześnie pełną emocji atmosferę.
W turnieju wzięło udział 12 uczestników, którzy rozegrali 7 rund systemem szwajcarskim. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany, a rywalizacja – niezwykle zacięta.
Zwycięzcą turnieju został Antoni Staroń, zdobywając 6,5 punktu. Oznacza to, że wygrał aż 6 z 7 partii, a jedną zakończył remisem, pozostając niepokonanym przez cały turniej.

Fotograficzne sukcesy uczniów ZSTiO „MERITUM”
Zakończenie starego roku i początek nowego roku sprzyja podsumowaniom różnorodnych konkursów i projektów, w których licznie i chętnie brała udział młodzież ZSTiO „MERITUM” w pierwszym półroczu roku szkolnego 2025/2026.
Z przyjemnością przypominamy, że Kamil Krawczyk uczeń klasy IVa T zdobył I miejsce w kategorii szkoła ponadpodstawowa w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno – Fotograficznym „Jesień nie musi być nudna”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich.
Z nie mniejszą radością przypominamy, że Kacper Witko uczeń klasy IVa T zdobył wyróżnienie w kategorii wiekowej 16 – 19 lat za zdjęcie „Patrząc na ich drogę” w Jubileuszowej XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Pamiętamy…”, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów.
Przypominamy, że Międzyszkolny Konkurs Plastyczno – Fotograficzny „Jesień nie musi być nudna” był przeznaczony dla dzieci i uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z Siemianowic Śląskich, a jego celem było rozwijanie wyobraźni plastycznej uczniów i ćwiczenie sprawności manualnej, twórcza organizacja czasu wolnego, rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, wymiana doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych oraz możliwość prezentacji twórczych działań, pasji, zainteresowań dzieci i młodzieży. Natomiast zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice lub fotografii na temat „Jesień nie musi być nudna” ze szczególną dbałością o jakość, oryginalność i wyjątkowość, merytoryczną treść konkursu, samodzielność oraz estetykę pracy.
ZSTiO Meritum po raz 9 włącza się w akcję rejestracji dawców szpiku DKMS
ZSTiO Meritum już po raz dziewiąty dołącza do ogólnopolskiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, organizowanej we współpracy z Fundacją DKMS. To ważna inicjatywa, której celem jest zwiększenie bazy dawców i pomoc osobom chorym na nowotwory krwi oraz inne choroby układu krwiotwórczego.
Dla wielu pacjentów przeszczep szpiku jest jedyną szansą na wyzdrowienie. Każda nowa osoba w bazie DKMS to realna nadzieja na znalezienie „bliźniaka genetycznego” i uratowanie ludzkiego życia. Wieloletni udział naszej szkoły w tej akcji pokazuje, że empatia, odpowiedzialność społeczna i gotowość do niesienia pomocy są ważnymi wartościami dla całej społeczności Meritum.
Jak wygląda rejestracja?
Proces rejestracji do bazy DKMS jest prosty, szybki i bezpieczny. Pełnoletnie osoby wypełniają krótki formularz rejestracyjny, a następnie pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka przy pomocy specjalnego patyczka (bez bólu i bez użycia igieł). Pobrana próbka trafia do laboratorium, gdzie określany jest profil genetyczny dawcy. Rejestracja oznacza gotowość do pomocy w przyszłości, jeśli pojawi się osoba genetycznie zgodna – nie jest równoznaczna z natychmiastowym oddaniem szpiku. Zaproszenie dla rodziców Do udziału w akcji serdecznie zapraszamy nie tylko pełnoletnich uczniów, ale również rodziców uczniów. Osoby zainteresowane rejestracją prosimy o kontakt z organizatorami akcji – istnieje możliwość umówienia się na spotkanie lub przekazania indywidualnego pakietu rejestracyjnego DKMS.
Zapraszamy – 10–13.02.2026
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku będzie możliwa w następujących terminach i miejscach:
duża przerwa – Plac Stefana
sala 12 – p. Benita Handler
sala 17 – p. M. Franczyk
sala 25 / sekretariat – p. B. Niemiec-Falkus
Zachęcamy do udziału i dziękujemy wszystkim, którzy włączają się w tę niezwykle ważną inicjatywę.
Gen AI zaprasza do poznania świata sztucznej inteligencji

Jesteśmy uczniami klasy trzeciej ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich. W ramach ogólnopolskiego programu Zwolnieni z Teorii realizujemy projekt „Gen AI”, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat sztucznej inteligencji.
Projekt koncentruje się na przedstawieniu możliwości oraz potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem AI. Naszym założeniem jest przekazywanie wiedzy w sposób przystępny i zrozumiały, tak aby młodzi ludzie mogli świadomie i odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych technologii.
Podkreślamy, że sztuczna inteligencja już teraz odgrywa istotną rolę w wielu obszarach życia – od edukacji po rynek pracy. W ramach naszych działań udostępniamy materiały edukacyjne, ciekawostki oraz przykłady praktycznego zastosowania AI.
Naszą misją jest zwiększanie świadomości oraz promowanie odpowiedzialnego podejścia do technologii, które sprzyja rozwojowi osobistemu i innowacyjnemu myśleniu.

























