Młodzież ZSTiO „Meritum” – tradycyjnie – wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania, pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, której celem było, jak co roku, propagowanie czytelnictwa oraz promowanie wartościowych treści literackich. W tym roku „Meritum” reprezentowała klasa IVa T, która wraz z nauczycielkami: Ewą Borycą i Ksenią Hadryan udała się do Siemianowickiego Centrum Kultury „Zameczek”. Tam, w pięknych zabytkowych wnętrzach Michałkowickiego Zameczku, uczniowie „Meritum” wraz z bibliotekarzami i czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich, zaproszonymi gośćmi z Urzędu Miasta oraz przedstawicielami siemianowickich szkół uczestniczyli w czytelniczym święcie.

Lekturą tegorocznej – dwunastej – edycji Narodowego Czytania była pozytywistyczna powieść z 1888 roku „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Ta społeczno – obyczajowa powieść przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa z drugiej połowy XIX wieku, szlacheckie zwyczaje i tradycje, ukazuje bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy, a przede wszystkim nawiązuje do czasów Powstania Styczniowego, co jest szczególnie ważne w roku 2023, w którym przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

W programie spotkania literackiego znalazło się ciekawe multimedialne wprowadzenie do tematyki i problematyki powieści Elizy Orzeszkowej, czytanie fragmentów książki przez aktorów z Teatru Domino, czytanie wybranych ulubionych fragmentów powieści przez pozostałych uczestników niezależnie od ich wieku i doświadczenia czytelniczego oraz muzyczne impresje w wykonaniu Olgi Dimczenko.

Wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej dla uczniów „Meritum” było okazją nie tylko do pasjonującego spotkania z klasyką polskiej literatury, ale i do refleksji na temat historii Polski oraz prawa każdego człowieka i narodu do wolności i suwerenności.