uczestnicy wymiany  na tle pomnika Kisfaludy Karoly i budynku szkoły w Mohaczu

Po przerwie spowodowanej pandemią reaktywowana została wymiana młodzieży szkół: Kisfaludy Karoly w Mohaczu i ZSTiO MERITUM.

W dn. 22-24 września reprezentacja III LO i Technikum nr 2 z ZSTiO MERITUM była goszczona przez nauczycieli, uczniów i uczennice oraz ich rodziców z węgierskiej szkoły Wspólnie realizowaliśmy założenia programowe oparte na poznawaniu kultur, związanych z nią zwyczajów i stylem życia.

Węgierscy uczniowie zapoznali nas z historią Mohacza. Jednym z punktów naszego programu było złożenie kwiatów pod pomnikiem, upamiętniającym śmierć około 1,6 tys. polskich rycerzy, walczących bohatersko z tureckim najeźdźcą w 1526 r. Doskonałą okazją do poznania Mohacza była wizyta w miejskim ratuszu i spotkanie z burmistrzem miasta Panem Gáborem Pávkovics, któremu przekazaliśmy upominki od władz naszego miasta.

Zgłębiając kulturę węgierską mieliśmy okazję zwiedzić muzeum Buszojaras oraz uczestniczyć w festiwalu kultury, podczas którego wspólnie z mieszkańcami miasta tańczyliśmy czardasza. Bardzo ciekawą lekcję historii odbyliśmy w młynie, gdzie doświadczyliśmy pracy w kieracie. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w mieście Pecs, spacer starymi uliczkami i zderzenie z nowoczesnością – bitwa w laser hause. Podczas naszego pobytu dodatkowo mieliśmy okazję zobaczyć stolicę Węgier Budapeszt.

Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do wzajemnego poznania narodowych kultur, zwyczajów, kuchni, języka, ale co najważniejsze to podczas spotkań doskonaliliśmy umiejętności językowe, rozmawiając w językach angielskim i niemieckim.

Nasza wymiana doświadczeń stałą się doskonałą okazją do wielu rozmów na temat perspektyw rozwojowych dalszej współpracy pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi szkołami.

uczestnicy wymiany w ratuszu miasta na spotkaniu z burmistrzem Mohacza

młodzież przed budynkiem ratusza w Mohaczu

grupa z Meritum na tle pomnika Anonima w Budapeszczie