godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

 

Tydzień Książek Zakazanych, który w tym roku obchodzony jest w dniach od 27 września do 3 października, to ogólnoświatowa kampania społeczna, zainicjowana w USA, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem cenzury, prześladowań twórców i odbiorców literatury i sztuki, a przy tym promująca wolność tworzenia i czytania.

W ramach obchodów Tygodnia Książek Zakazanych pod hasłem „Wolność słowa!” Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich zorganizowała dnia 27 września spotkanie z Panią Bogumiłą Hrapkowicz-Halor, długoletnią dziennikarką śląskiej prasy, autorką licznych publikacji o historii i kulturze Śląska. Na spotkaniu tym nie mogło zabraknąć młodzieży z ZSTiO „Meritum”, które reprezentowała klasa dziennikarsko – językowo – informatyczna Ia LO wraz z nauczycielkami Ewą Borycą i Ksenią Hadryan.

 

Pani Bogumiła Hrapkowicz-Halor w ciekawy, a zarazem przystępny sposób przedstawiła trudny i skomplikowany temat, jakim jest władza nad słowem, czyli cenzura: istniejąca od starożytności do współczesności. Prelegentka omówiła przede wszystkim cenzurę zinstytucjonalizowaną funkcjonującą w Polsce powojennej od 1948 roku do lat 90. XX w. Przypomniała, że represyjny system cenzorski dotyczył wszelkiej działalności twórczej, tj. obejmował książki, prasę, fotografię prasową, audycje radiowe, programy telewizyjne, sztuki teatralne i filmy. W oparciu o własne doświadczenia wspominała, w jaki sposób dziennikarze i pisarze radzili sobie z cenzurą polityczną, wyjaśniła też, czym był tzw. drugi obieg książek w Polsce Ludowej.

Pani Hrapkowicz-Halor zaznaczyła bardzo wyraźnie, że wraz z oficjalnym zniesieniem cenzury w Polsce w 1990 roku, problem cenzury, szczególnie obyczajowej i religijnej, w mniejszym stopniu politycznej, wcale nie zniknął. Poruszyła również ważną kwestię autocenzury. Ze smutkiem stwierdziła, że obecnie istnieją państwa takie jak np.: Korea Północna i Chiny, w których w dalszym ciągu działa cenzura państwowa oraz ma miejsce ograniczanie dostępu do informacji, w tym z Internetu.

Na zakończenie swojego wystąpienia znana dziennikarka przypomniała, że wolność słowa jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych praw człowieka. Wszystkich zebranych gorąco zachęciła do niczym nieskrępowanego czytania, a równocześnie do dyskusji i refleksji na temat granic wolności literatury i sztuki oraz swobody twórczej w dobie Internetu. Po spotkaniu z Panią Bogumiłą Hrapkowicz-Halor młodzież z ZSTiO „Meritum” zwiedziła w Bibliotece ekspozycję prezentującą zagadnienia cenzury.

W głównym holu bibliotecznym uczniowie obejrzeli również wystawę zatytułowaną „Meritum – 70 lat tradycji”, poświęconą Jubileuszowi 70-lecia ZSTiO „Meritum”, przedstawiającą historię szkoły na tle dziejów Siemianowic Śląskich i Huty „Jedność”. Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną serdecznie zapraszamy na jubileuszową wystawę do dnia 8 października!

http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/kultura/kawalek-historii-w-bibliotece.12624/

 

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.