godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

 

Młodzież z ZSTiO „Meritum” aktywnie uczestniczyła w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, m.in. biła „Rekord dla Niepodległej” i brała udział w wielu rocznicowych konkursach.

Ostatnio uczniowie pierwszych klas Technikum nr 2 oraz przedstawiciele drugiej klasy III Liceum Ogólnokształcącego wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śląskich, aby wysłuchać wykładu Pana dr. Zdzisława Janeczka pt.: „Henryk Sienkiewicz – Ignacy Jan Paderewski. Przyjaźń i wspólny etos miłości ojczyzny”. Wykład przeplatany był prezentacją multimedialną z licznymi portretami, obrazami, fotografiami i dokumentami z epoki, a także nagraniami pieśni patriotycznych i autentycznego głosu I. J. Paderewskiego podczas jednego z przemówień.

Pan dr Zdzisław Janeczek w ciekawy sposób przybliżył meritumowskiej młodzieży życie, twórczość i patriotyczno – niepodległościową działalność H. Sienkiewicza (1846 – 1916) – pisarza, publicysty, noblisty oraz I. J. Paderewskiego (1860 – 1941) – pianisty, kompozytora, polityka. Prelegent przypomniał, że obu wielkich Polaków łączyło nie tylko szlacheckie pochodzenie, patriotyczna i powstańcza przeszłość ich przodków, ale przede wszystkim to, że całe życie służyli oni ojczyźnie, poświęcili jej wszystkie swoje talenty i zdolności, a międzynarodowe kariery podporządkowali idei propagowania polskości, przypominania Europie i światu o istnieniu Polaków i Polski.

Podczas wykładu Pan dr Janeczek przedstawił szczegóły i ciekawostki z życia prywatnego i publicznego, zarówno literata, jak i muzyka. Podkreślił szczególną więź łączącą Sienkiewicza z matką Stefanią, wywodzącą się ze znamienitego podlaskiego rodu Cieciszowskich. Zdradził, że Paderewski – król fortepianu – był ulubieńcem publiczności, zwłaszcza kobiet, fascynowały go egzotyczne podróże, z których przywoził liczne pamiątki, a także przyczynił się do rozwoju winiarstwa w Kalifornii.

Wykładowca zaznaczył wyraźnie, że najważniejszym wspólnym dziełem obu przyjaciół – H. Sienkiewicza i I. J. Paderewskiego – było założenie przez nich w 1915 roku w Vevey w Szwajcarii Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, zajmującego się niesieniem pomocy materialnej polskim ofiarom I wojny światowej. Wspierali ich m.in. Gabriel Narutowicz, Władysław Mickiewicz, Urszula Ledóchowska i Maria Skłodowska-Curie. Tymi działaniami wszyscy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku.

Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem, Ignacym Janem Paderewskim i Panem dr. Zdzisławem Janeczkiem dla młodzieży „Meritum” było kolejną nietypową lekcją historii spędzoną w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Stało się też znakomitą okazją do uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski.

 

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.