Warto zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt. Bycie wolontariuszem w schronisku polega na świadczeniu bezinteresownej pomocy w opiece nad zwierzętami przebywającymi w schronisku. Wolontariusze pomagają w zapewnieniu psom i kotom warunków, w których będą czuły się bezpiecznie, zaspokajać ich potrzeby, a także w procesie adopcji. Jedną z rzeczy, którą robi się jako wolontariusz jest opieka nad zwierzętami wolontariusze pomagają w karmieniu, myciu, czyszczeniu i pielęgnacji zwierząt. Pomagają również w zapewnieniu zwierzętom odpowiedniej ilości ruchu i interakcji z innymi psami i ludźmi. Kolejną z rzeczą, którą wykonuje się jak wolontariusz jest praca biurowa i administracyjna wolontariusze pomagają w odpowiedzi na maile, prowadzeniu baz danych, a także w promowaniu schroniska w mediach społecznościowych. Pomoc w procesie adopcji wolontariusze pomagają w zapewnieniu, że zwierzęta są dobrze przygotowane do adopcji. Pomagają również w konsultacjach dla przyszłych właścicieli w sprawie opieki i żywienia zwierząt.