Dzień Kariery w Meritum
- Szczegóły
Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne wydarzenie, które ma na celu wspieranie młodych ludzi w planowaniu szeroko rozumianej edukacji, budowaniu ścieżki kariery oraz odkrywaniu własnych zasobów i talentów. Hasło tegorocznego Tygodnia Kariery, który odbył się w dniach 14-18 października 2024 r., to „Pasja - Motywacja - Odwaga”.
W kolejnym dniu (16.10.2024) Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbył się Dzień Kariery w Meritum. Już od wielu lat nasza szkoła wspólnie z przedstawicielami rynku edukacyjnego i rynku pracy angażuje się w działania związane z OTK. Naszymi partnerami w tych działaniach są: Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach oraz uczelnie partnerskie z regionu.
Podczas Dnia Kariery w Meritum uczniowie, którzy odbyli praktyki w maju 2024 w Irlandii przygotowali swoje stanowisko. Rozdając ulotki, długopisy, cukierki przedstawiali uczestnikom cele projektu, które zrealizowali:
- pracowaliśmy w zagranicznych firmach,
- porozumiewaliśmy się w języku angielskim (w pracy i poza nią),
- poznaliśmy walory turystyczne Irlandii,
- zapoznaliśmy się ze sposobami wytwarzania odnawialnej energii,
- zdobyliśmy wiedzę o kolejnym kraju Unii Europejskiej,
- otrzymaliśmy certyfikat Europass Mobilność,
- korzystaliśmy z nowości technologicznych i informacyjnych,
- budowaliśmy wśród uczniów poczucie tożsamości europejskiej
Targi Edukacji i Doradztwa Zawodowego w Siemianowicach Śląskich
- Szczegóły
W czwartek, 3 października, w godz. 9.00–13.00 w Siemianowickim Centrum Kultury na Bytkowie przy ul. Niepodległości 45 odbyły się Targi Edukacji i Doradztwa Zawodowego. Targi zostały zorganizowane z myślą o ósmoklasistach z siemianowickich szkół podstawowych, którzy już w tym roku szkolnym będą musieli zdecydować, gdzie będą kontynuować swoją edukację. Obok samych ósmoklasistów – adresatów oferty targowej i ich nauczycieli oraz wychowawców na targi przybyła II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Beata Gałecka, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich Hanna Becker oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.
Podczas targów swoją ofertę edukacyjną przedstawiało pięć siemianowickich szkół ponadpodstawowych w tym Technikum nr 2 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM".
Certyfikaty „Europass - Mobilność” - Praktyk w Europie 2023.
- Szczegóły
W ZSTiO MERITUM odbyło się podsumowanie projektu „Praktyk w Europie 2023”, podczas którego dyrektor szkoły pani Katarzyna Stronczek wraz z koordynatorem projektu nauczycielem przedmiotów informatycznych Pawłem Kopaczkiem wręczyli uczestnikom certyfikaty „Europass - Mobilność”.
„Europass Mobilność” to dokument, który służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).
Praktyk w Europie 2023 - powrót z Irlandii.
- Szczegóły
W dniu 1 czerwca 2024 r. trzydziestu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich wróciło z zagranicznych praktyk zawodowych z Irlandii. Uczniowie odbywali czterotygodniowe praktyki zawodowe w miejscowości Sligo w zawodzie technik rachunkowości, mechatronik i informatyk.
Stażyści realizowali cele projektu "Praktyk w Europie 2023", którymi są:
- realizacja praktyk zawodowych w zakładach pracy z użyciem j angielskiego,
- podniesienie świadomości kulturowej i rozwoju osobistego, budowanie wśród uczniów poczucia tożsamości europejskiej oraz wychowanie w duchu poszanowania praw człowieka i zasad demokracji,
- uświadomienie społeczności szkolnej, rodzicom w jaki sposób możemy mieć wpływ na nasze środowisko naturalne ograniczając emisję gazów cieplarnianych CO2.
Strona projektu:
It’s Time To Say Good Bye - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
Czas płynie nieubłaganie i wszystko co dobre szybko się kończy. Końca dobiega też nasza przygoda w irlandzkim Sligo.
W związku z tym spotkaliśmy się dziś (31.05.20204) po raz ostatni w biurze Your International Training – firmy która współorganizowała nasze praktyki. Na spotkaniu każdy z nas otrzymał kilka certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w zagranicznej praktyce. W tym miejscu pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom biura YIT za zaangażowanie, poświęcony czas, a przede wszystkim za dobrą organizację pracy, zakwaterowania i wycieczek. Zagraniczna praktyka była dla nas nie lada wyzwaniem ale też fantastyczną przygodą. Każdy mógł sprawdzić się w nieco innych warunkach, czasem trudnych sytuacjach. Do domu wracamy niechętnie, choć stęsknieni za rodzinami i z bagażem nowych doświadczeń, które na pewno przydadzą się w naszym dalszym życiu zawodowym i osobistym. W sobotę czeka nas jeszcze podróż do Dublina skąd wieczorem wylecimy do Katowic.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego wyjazdu.
Strona projektu:
Wycieczka "Meritum" na Slieve League i do Donegal - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
25 maja 2024 roku uczniowie Technikum nr 2 w ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskich przeżyli dzień pełen wrażeń i zachwycających widoków. W ramach programu "Praktyk w Europie 2023", odbywając miesięczne praktyki zawodowe w Irlandii, uczestniczyli w wycieczce autokarowej do najwyżej położonych klifów nadmorskich w Europie, w malowniczej miejscowości Slieve League.
Podróż rozpoczęła się wczesnym rankiem. Po półtorej godziny jazdy, grupa dotarła do Slieve League, gdzie czekał na nich specjalnie wynajęty bus, który zabrał ich na punkt widokowy. Uczniowie wspięli się na szczyt klifu, korzystając z widokowej ścieżki, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na Sligo oraz Ocean Atlantycki.
Strona projektu:
Dni wolne - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
Niedzielne dni uczniowie i nauczyciele zagospodarowywali według własnych potrzeb odpoczywając u rodzin goszczących lub spędzając aktywnie czas. Wykorzystywali go na wyprawach górskich na pobliską ścieżkę spacerową Benbulben Forest Walk kończącą się na grobie słynnego irlandzkiego poety W.B. Yeatsa, Qeen Maeve’s Crain Walk lub surfując w Oceanie Atlantyckim. Odpoczywali także na dwóch pobliskich plażach: Strandhill lub Rosses Point.
Strona projektu:
Wycieczka do elektrowni wodnej - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
W sobotę, 18 maja 2024 roku, trzydzieścioro uczniów Technikum nr 2 Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Meritum" w Siemianowicach Śląskich miało niezwykłą okazję uczestniczyć w fascynującej wycieczce do Elektrowni Wodnej Cathaleen's Fall w Ballyshannon, Irlandia. Uczniowie zostali oprowadzeni po elektrowni przez Johna Gallaghera, jednego z pracowników, który tłumaczył im funkcje poszczególnych elementów zewnętrznych budynku elektrowni. Następnie grupa została zaproszona do środka, gdzie mogli zobaczyć pomieszczenie, w którym znajdowały się turbiny Kaplana, oraz uczestniczyć w prezentacji na temat budowy i funkcji elektrowni. Pracownik elektrowni szczegółowo omówił udział elektrowni w produkcji odnawialnej energii w Irlandii, co stanowiło niezwykle interesującą lekcję ekologii oraz znaczenia zrównoważonego rozwoju.
Strona projektu:
Sligo (irl. Sligeach) - miejsce odbywania praktyk
- Szczegóły
A oto kilka ciekawostek na temat samego miasta. Sligo (nazwa oznacza „obfitujący w muszle”) to port morski i miasto powiatowe hrabstwa Sligo w Irlandii, w zachodniej prowincji Connacht. Sligo to także centrum handlowe i kulturalne, z populacją 20,608 w 2022 r. jest jednym z największych ośrodków miejskich w kraju. Jako ciekawostkę, dla porównania można przytoczyć fakt, że liczba ludności w całej Irlandii odpowiada liczbie ludności Śląska. Okoliczne wybrzeże i tereny wiejskie, a także powiązania z najsłynniejszym poetą irlandzkim W. B. Yeatsem sprawiły, że jest to popularne miejsce turystyczne. Miasto otoczone jest z trzech stron łukiem majestatycznych gór schodzących klifowymi zboczami do oceanu. Położone na nadmorskiej równinie z widokiem na Ocean Atlantycki, Sligo znajduje się na niskich wzgórzach nad brzegiem rzeki Garavogue prowadzącej do zatoki Sligo. Sligo (w szczególności Strandhill) to miejsce do surfowania, a w okolicy znajduje się kilka szkół surfingu. Tor wyścigowy Sligo Racecourse w Cleveragh organizuje dni wyścigowe co najmniej 8 razy w roku. O jednym możemy zapewnić - nuda Wam tutaj nie grozi.
Strona projektu:
Uczniowie na praktykach w Irlandii - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w firmach zgodnie z kierunkiem kształcenia jednak zakres ich działań był bardzo szeroki. I tak , mechatronicy naprawiali kosiarki, quady, instalowali panele fotowoltaiczne i związane z nimi urządzenia, instalowali systemy alarmowe, wymieniali szyby w samochodach. Montowali również instalacje elektryczne i elektroniczne, elementy podzespołów i zespołów mechanicznych, elementy podzespołów i zespołów pneumatycznych i hydraulicznych. Zajmowali się także konserwacją urządzeń mechanicznych i elektronicznych, tworzeniem dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych, programowaniem urządzeń i systemów mechatronicznych.
Strona projektu:
Jak mieszkamy w Irlandii? - Praltyk w Europie 2023
- Szczegóły
Minął już tydzień od naszego przybycia i zdążyliśmy się zaaklimatyzować w naszych nowych irlandzkich domach, u rodzin goszczących (host families). Irlandzkie domy być może nie są duże, ale za to z całą pewnością smart czyli dobrze przemyślane i zaprojektowane. Co najważniejsze pełne życzliwości i serdeczności, która wynika nie tylko z miłych słów ale i pełnego zaangażowania wszystkich domowników. Tak tutaj właśnie jest – dobre słowa łagodzą surowy klimat panujący w tej części Europy. Ludzka otwartość i szczerość są na porządku dziennym, co ułatwia komunikację. Twardy akcent i szybka wymowa sprawiają, że język angielski ze szkolnego podręcznika nabiera zupełnie nowego znaczenia. Piękna i zadbana roślinność, ładny trawnik i starannie dobrany kolor elewacji w połączeniu z ciepłą majową pogodą budują pozytywne odczucia, a piękne widoki na wzgórza, otaczające miasto, a nawet widoczny w oddali Ocean Atlantycki z całą pewnością zostaną przez nas na długo zapamiętane.
Strona projektu:
Wycieczka do Glencar Lough, Mullaghmore, Strandhill - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
Wszyscy tradycyjnie czekamy na weekend. Sobota i niedziela to nieco inne dni, nie tylko ze względu na to, że możemy odpocząć od pracy, ale przede wszystkim dlatego, że poznajemy najpiękniejsze i najciekawsze zakątki odwiedzanego kraju. W czasie pobytu w Irlandii to dodatkowa przyjemność, bo zwykle związana z wycieczką krajoznawczą. Tak było i w tym tygodniu kiedy przy pięknej, słonecznej pogodzie wyruszyliśmy w trasę. Pierwszym punktem naszej wycieczki były dwa znane w całym kraju malownicze wodospady – The Devil’s Chimney i wodospad Glencar, które znajdują się w Dolinie Glencar Lough i stanowiły inspirację dla wierszy W.B. Yeatsa, największego irlandzkiego poety. Wodospad The Devil’s Chimney można podziwiać w pełnej krasie tylko w określonych porach kiedy łagodny, wilgotny, irlandzki klimat zapewni wystarczającą ilość opadów.
Strona projektu:
Powitanie w YIT SLIGO - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
Mimo Bank Holiday dzisiaj odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie informacyjne w siedzibie YIT z pracownikami organizacji pośredniczącej. W trakcie spotkania uczestnicy projektu zostali zapoznani z zasadami odbywania praktyk oraz planem zajęć językowych i kulturalnych. Uczniowie zostali zapoznani też z firmami w których będą odbywać praktyki zawodowe. Spacer po staromiejskich, urokliwych uliczkach Sligo z naszą przewodniczką, Tarą Breslin, był kolejnym punktem dzisiejszego dnia. Tara łączy w sobie irlandzki humor, życzliwość i dużą wiedzę na temat swojego miasta. Tara pokazała nam nie tylko ciekawe miejsca, ale konsekwentnie wymagała od nas posługiwania się językiem angielskim. Znamy już najważniejsze i najciekawsze punkty w mieście. Wczoraj wieczorem zakończył się w Sligo letni festiwal pełen żywiołowej, gorącej irlandzkiej muzyki. Klimat udzielił się wszystkim, którzy licznie, czasami jednak, o dziwo, skąpo odziani, kontrastowali z nami ubranymi w kurtki i czapki. No cóż taki irlandzki Summer Festival.
Strona projektu:
Wylot do Irlandii - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
W dniu 5 maja 2024 roku trzydziestu uczniów oraz trzech nauczycieli wyleciało do Irlandii na praktyki zawodowe. Biorą w nich udział informatycy, mechatronicy i technicy rachunkowości klas czwartych Technikum nr 2 w ZSTiO „MERITUM”. Głównymi celami projektu „PRAKTYK W EUROPIE 2023” jest wymiana doświadczeń z pracownikami zakładów o podobnym profilu w Irlandii, poszerzanie znajomości języków obcych, a szczególnie znajomości języka angielskiego zawodowego. Są to obecnie podstawowe umiejętności niezbędne do znalezienia dobrej pracy, zarówno w kraju jak i na terenie Unii Europejskiej. Ważnym aspektem pobytu uczniów w Irlandii pozostaje również rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, a zwłaszcza skupienie się na wytwarzaniu zielonej energii.
Strona projektu:
Przygotowanie kulturowe - Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
9 kwietnia 2024 r. skończyło się 10 godzinne przygotowanie kulturalne o Irlandii. Nauczyciel na spotkaniach z uczniami przekazał informacje o dziedzictwie narodowym i kulturalnym Irlandii. Przedstawił też informacje o najważniejszych świętach obchodzonych na zielonej wyspie.
Strona projektu:
Wyniki rekrutacji projektu Praktyk w Europie 2023
- Szczegóły
W dniu 8 grudnia 2023 r. zakończył się proces składania formularzy zgłoszeniowych osób chętnych do udziału w projekcie Praktyk w Europie 2023.
Po przeliczeniu punktów zgodnie z regulaminem rekrutacji Komisja Rekrutacyjna ustaliła listę podstawową oraz listę rezerwową uczestników projektu.
Do wyjazdu na praktyki do Irlandii zakwalifikowało się: 20 uczniów z technikum informatycznego, 5 - z technikum mechatronicznego i 5 - z technikum rachunkowości.
1. Lista podstawowa Praktyk w Europie 2023 - Lista podstawowa.pdf
2. Lista rezerwowa Praktyk w Europie 2023 - Lista rezerwowa.pdf
Osobom, które się zakwalifikowały na praktyki - serdecznie gratulujemy!!!.
Praktyk w Europie 2023 - rekrutacja rozpoczęta!!!
- Szczegóły
W dniu 6 listopada 2023 r. ruszyła rekrutacja uczniów do projektu "PRAKTYK W EUROPIE 2023". Na auli szkolnej zgromadziła się młodzież z IV klas technikum nr 2 w ZSTiO "Meritum". Byli to uczniowie uczący się w zawodach technik informatyk, mechatronik i rachunkowości. Koordynator projektu wraz z innymi nauczycielami przedstawili uczniom założenia projektu, sposób realizacji praktyk w Irlandii, miejsca zamieszkania, firmę pośredniczącą, firmy w których uczniowie będą mieć praktyki, odpowiadali na pytania uczniów.
ZAPRASZAMY DO REKRUTACJI.
Niezbędne informacje uzyskasz w sali nr 23 i 21.