ekoplakat

W imieniu projektów „HelpEarth 2” „Planetoidy” „Zieloniaki, „Be eco-friendly” i „Greenspace” serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli Meritum do udziału w szkolnym dniu ekologicznym.

Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, m. in. turniej międzyklasowy - z każdej klasy prosimy o wybranie 3 przedstawicieli klasy, którzy zmierzą w ekologicznych konkurencjach.

Pozostałych uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w krótkim eko quizie.

Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda. Pozdrawiamy Projekty ekologiczne

W dzisiejszych czasach książki są dostępne w tylu formatach, że ciężko wybrać w jaki sposób będziemy sięgali po literaturę. Książki papierowe, ebooki i audiobooki to trzy główne formy, z którymi możemy się spotkać. Jednak która jest najlepsza? Przyjrzyjmy się wadą i zaletą każdej z nich.

Książki papierowe: Książka papierowa, czyli forma którą znają chyba wszyscy i jest pierwszym co przychodzi na myśl gdy pada hasło książka. Gdy trzymamy fizyczny egzemplarz książki w rękach, możemy dotknąć kartek i druku, oraz poczuć zapach danej książki. Jest to ważny walor dla wielu osób. Książki papierowe są nam również bardzo wierne, grzecznie czekają na półce aż po nie sięgniemy i zanurzymy się w świecie który skrywają. Niestety takie książki posiadają również swoją wagę co sprawia, że ciężko je ze sobą wszędzie nosić.

22 marca nasz zespół miał przyjemność prowadzenia prelekcji w jednej z siemianowickich podstawówek. Szkoła podstawowa nr 3 przyjęła nasz zespół i umożliwiła przeprowadzenie zajęć dla uczniów, za co serdecznie dziękujemy. Zajęcia odbywały się w 3 klasach z następujących przedziałów wiekowych: 1-3, 4-6, 7-8.

Wraz z siódmoklasistami analizowaliśmy plusy płynące z czytania książek, oraz główne powody dlaczego poziom czytelnictwa spada. Zrozumieliśmy również jak ważne są książki w kontekście egzaminu ósmoklasisty. Z szóstoklasistami, dyskutowaliśmy na temat świata gatunków literackich. Uczestniczyli oni również w quizie wiedzy dotyczącym książek. Dla najmłodszych uczniów z klasy drugiej przygotowaliśmy warsztaty z tworzenia okładek ich ulubionych książek, w trakcie warsztatów uczniowie również dowiedzieli się co mogą zyskać czytając książki.

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Za oknem jest coraz cieplej, więc częściej zabierzemy swojego pupila na spacer, aby zadbać o jego zdrowie. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach podczas naszych spacerów z psiakiem ! Pamiętajmy o tym żeby nie puszczać zwierzaka bez smyczy może to wywołać różne niespodziewane sytuacje. Zamiast tego wyposażymy się w dłuższą linkę dla zwierzaka. Zadbajmy o odpowiednie miejsce na spacer z naszym pupilem - jeśli nasz psiak nie lubi inny psów, nie idźmy w miejsca, w których możemy spotkać ich dużą ilość.

Zachęcamy do wspierania lokalnych zbiórek na schroniska jak i ich tych, które znajdziemy w sieci. Zobaczcie komu może pomóc przelewem:

- https://www.schronisko-katowice.eu/jak-pomoc

przelewem: 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421 Fundacja Przystanek Schronisko, 40-303 Katowice, ul. Le Ronda 2 tytuł wpłaty: darowizna na cele statutowe

- http://www.chorzow.schronisko.com/Pomoc.html

przelewem: 90 1020 2368 0000 2202 0022 8247 tytułem: Darowizna na Schronisko dane: TOZ Chorzów, ul. Opolska 36, Chorzów - lub gotówką na miejscu.

Projekt trans-akcja zaprasza was serdecznie do wzięcia udziału w naszej ankiecie. Liczymy na Was!

Dziś wpadliśmy do schroniska “Psia Chata” w Chorzowie, gdzie zostaliśmy wolontariuszami – przyjaciółmi podopiecznych schroniska. Brzmi dumnie, prawda? A to nic trudnego! Zabraliśmy jednego z psiaków na spacer! Zachęcamy do odwiedzenia schroniska.

I Ty zostań Pet Heroes!

Tym razem przychodzimy do Was z ogromną prośbą o zaobserwowanie i śledzenie aktywności na naszym Instagramie. Dowiecie się tam więcej na temat transpłciowości oraz poznacie ciekawostki, o których wcześniej mogliście nie wiedzieć.

Mimo że w statystykach coraz większy procent młodych ludzi czyta książki to w dalszym ciągu jest to mały procent. Kiedyś była to jednej z naszych ulubionych form rozrywki, a teraz coraz mniej osób po nią sięga. Jednak dlaczego tak się dzieje? Przyjrzyjmy się kilku powodom.

Brak energii: W dzisiejszym świecie niemal nieustannie jesteśmy zalewani bodźcami, na które nasz mózg musi odpowiadać. Na ten proces nasz mózg poświęca masę energii. Dlatego po godzinach spędzonych w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych, oraz na spotkaniach jesteśmy po prostu wyczerpani. Czytanie wymaga od nas koncentracji, skupienia i uwagi, po całym dniu reagowania na bodźce nasz mózg woli sięgnąć po mniej wymagającą rozrywkę jaką może być telewizja czy telefon.

Ludzie czytają coraz mniej, nie jest to problem panujący tylko wśród dzieci i młodzieży ale występuje on również u dorosłych. Żyjemy coraz szybciej, mamy mniej czasu i energii na to aby usiąść z książką i oddać się lekturze. Dodatkowo żyjemy w dobie Internetu i technologii, mamy bardzo łatwy dostęp do łatwiejszych rozrywek, takich jak social media, seriale czy gry komputerowe. Ale co zrobić by zacząć czytać większą ilość książek? Oto kilka propozycji na czytanie większej ilości książek.

Znalezienie interesujących gatunków.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia większej ilości książek do naszego życia powinno być znalezienie interesującej, nas książki lub gatunku. Łatwiej czyta się książkę, która porusza tematy nas interesujące i jest napisana w sposób wygodny dla nas.

Ustalenie sobie czasu na czytanie

W budowaniu nawyku czytelniczego, może okazać się pomocne ustalenie konkretnego przedziały czasowego w naszym dniu, który poświęcimy na czytanie. Może to być czas na chwilę przed snem, zaraz po obudzeniu albo w czasie gdy jedziemy do szkoły. Regularność pomoże w utworzeniu nawyku czytania.