godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

Mój wymarzony kierunek studiów

Uczennica klasy 2 technikum w ZSTiO MERITUM Zuzanna Panek zajęła 1 miejsce w konkursie „Mój wymarzony kierunek studiów” organizowanym przez Akademia Śląską w Katowicach. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z Województwa Śląskiego, a zadanie konkursowe polegało na opisaniu w ciekawy, niestandardowy sposób swoich planów na przyszłość i przedstawienie swojego wymarzonego kierunku studiów wraz z uzasadnieniem. W dniu wczorajszym w Akademii Śląskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród, gdzie Zuzanna odebrała nagrodę główną w postaci tabletu z rąk dziekana Uczelni dr inż. arch. Jakub Świerzawskiego. Gratulujemy sukcesu!

koszecin

Kolejny sukces uczniów "Meritum" tym razem na polu Edukacji Regionalnej. Nasi uczniowie Emilia Zbroińska, Jagoda Stera, Dominika Ponitka, Kamil Krawczyk , Kamil Duda i Paweł Dąbrowski zdobyli 4 miejsce Wojewódzkim Konkursie- Edukacja Regionalna w szkole. " proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu..." Jan Paweł II Motywem przewodnim było hasło: "Region- ludzie - legendy. Konkurs był realizowany od stycznia, składał się z kilku etapów. Ostatnim etapem był finał, który odbył się dziś w Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Ślask" im. Stanisława Hadyny. Naszym finalistom serdecznie gratulujemy!

MERITUM

W dniu 1 czerwca 2024 r. trzydziestu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "MERITUM" w Siemianowicach Śląskich wróciło z zagranicznych praktyk zawodowych z Irlandii. Uczniowie odbywali czterotygodniowe praktyki zawodowe w miejscowości Sligo w zawodzie technik rachunkowości, mechatronik i informatyk.

Stażyści realizowali cele projektu "Praktyk w Europie 2023", którymi są:

  • realizacja praktyk zawodowych w zakładach pracy z użyciem j angielskiego,
  • podniesienie świadomości kulturowej i rozwoju osobistego, budowanie wśród uczniów poczucia tożsamości europejskiej oraz wychowanie w duchu poszanowania praw człowieka i zasad demokracji,
  • uświadomienie społeczności szkolnej, rodzicom w jaki sposób możemy mieć wpływ na nasze środowisko naturalne ograniczając emisję gazów cieplarnianych CO2.

www.praktykweuropie2023.pl

Cierpienia granica

14 lutego 2015 roku zostało uroczyście otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie. Twórcy tego wyjątkowego miejsca zebrali tam przedmioty, dokumenty, materiały, które tworzą stałą ekspozycję poświęconą wywózkom Górnoślązaków do Związku Radzieckiego w ostatnich miesiącach II wojny światowej, podejmując tym samym temat jednego z najboleśniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, rozdziału starannie przemilczanego. Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. to jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region. Wydarzenia te pozostawiły po sobie bolesne rany w pamięci Górnoślązaków. Młodzież MERITUM miała okazję poznać te niesamowite i mało znane historie, odwiedzając Centrum w ramach cyklu „Jest Taka Cierpienia Granica”. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się wiele na temat skomplikowanej historii Górnego Śląska, zwiedziliśmy galerię poświęconą historii deportowanych, mogliśmy również posłuchać poruszających relacji świadków tych wydarzeń i ich rodzin.

certyfikaty Czas płynie nieubłaganie i wszystko co dobre szybko się kończy. Końca dobiega też nasza przygoda w irlandzkim Sligo.

W związku z tym spotkaliśmy się dziś (31.05.20204) po raz ostatni w biurze Your International Training – firmy która współorganizowała nasze praktyki. Na spotkaniu każdy z nas otrzymał kilka certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w zagranicznej praktyce. W tym miejscu pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom biura YIT za zaangażowanie, poświęcony czas, a przede wszystkim za dobrą organizację pracy, zakwaterowania i wycieczek. Zagraniczna praktyka była dla nas nie lada wyzwaniem ale też fantastyczną przygodą. Każdy mógł sprawdzić się w nieco innych warunkach, czasem trudnych sytuacjach. Do domu wracamy niechętnie, choć stęsknieni za rodzinami i z bagażem nowych doświadczeń, które na pewno przydadzą się w naszym dalszym życiu zawodowym i osobistym. W sobotę czeka nas jeszcze podróż do Dublina skąd wieczorem wylecimy do Katowic.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego wyjazdu.

Strona projektu:

www.praktykweuropie2023.pl

Zwolnieni z Teorii

Po raz szósty w Top 20, po raz trzeci na szczycie Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii znalazło się III Liceum Ogólnokształcące w ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich.

 W rankingu publikowanym przez organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii znajdują się szkoły, które wspierają uczniów w nabywaniu kompetencji miękkich, takich jak współpraca, empatia i praca zespołowa, a także dają młodzieży wsparcie i przestrzeń na działania społeczne.

 W zestawieniu wyróżniono 458 szkół ponadpodstawowych z całej Polski, w tym  77 innych szkół z województwa śląskiego, zaś w X jubileuszowej edycji wzięła udział rekordowa liczba ponad 27 tys. uczniów z całej Polski. Tym bardziej cieszy nas  powtórzony sukces siemianowickiego liceum.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.