150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego w Siemianowicach Śląskich działania podejmowane w kwietniu 2023 roku:

Muzeum Miejskie:

– w ramach ekspozycji stałej „Z dziejów Siemianowic Śląskich”, część wystawy poświęcona jest Wojciechowi Korfantemu;

– darmowe lekcje muzealne „Siemianowice Śląskie – miasto Wojciecha Korfantego” dla uczniów siemianowickich szkół (indywidualne umawianie się szkół z Muzeum Miejskim);

– udostępnienie zainteresowanym nauczycielom materiałów dotyczących Wojciecha Korfantego w celu przeprowadzenia lekcji we własnym zakresie w szkołach.

12 - 26 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna:

– Udostępnienie wystawy „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, prezentująca najważniejsze wydarzenia, miejsca i postaci, które miały bezpośredni wpływ na przebieg powstań, ze szczególnym uwzględnieniem Wojciecha Korfantego (we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

16 kwietnia (niedziela) godz. 10.15

– Pomnik Wojciecha Korfantego – I Siemianowicki Bieg „Śladami Wojciecha Korfantego” połączony z Festynem Rodzinnym na terenie MDK Jordan.

20 kwietnia (czwartek) godz. 10.00

– Pomnik Wojciecha Korfantego – Oficjalne uroczystości obchodów 150-lecia urodzin Wojciecha Korfantego (złożenie kwiatów);

godz. 11.00-13.30 – II Liceum Ogólnokształcące

– Konkurs Międzyszkolny „Siemianowice Śląskie – miasto Wojciecha Korfantego”, a w tym: - konkurs wiedzy dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych (pisemny test wiedzy z życia i działalności Wojciecha Korfantego), - konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII na następujące tematy: „Korfanty w moim wieku” oraz „Miejsce pamięci/zabytek w Siemianowicach Śląskich związane z Wojciechem Korfanty”. Najlepsze prace eksponowane będą w Muzeum Miejskim.

godz. 18.00 – Kościół Krzyża Świętego

– Uroczysta msza święta.

27 kwietnia (czwartek) godz. 14.00 – Muzeum Miejskie – Zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład pt. „W 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego”.