W tym roku obchody Dnia Europy w ZSTiO „Meritum” rozpoczęliśmy wyjątkowo wcześnie, bo już 21 kwietnia. Właśnie dziś mieliśmy zaszczyt wręczyć nagrody zwycięzcom związanego z nim szkolnego konkursu.

Zanim przystąpiliśmy do konkursu mieliśmy również czas na przygotowania. Najpierw, nasza absolwentka – Ewelina Kaczmarczyk – sprawdziła czy młodzi ludzie stojący u progu wejścia na lokalny rynek pracy mają świadomość dostępnych w Siemianowicach Śląskich Funduszy Społecznych. Wyniki ankiety wskazują, że potrzebna jest intensywniejsza promocja projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego mających na celu wsparcie zawodowe osób młodych. Następnie Młodsi Ambasadorowie programu EPAS publikowali materiały w grupie MERITUM – EPAS by usystematyzować wiedzę oraz ułatwić przygotowanie się do konkursu. W swoich postach przybliżyli nam sylwetki 2 Europosłów: Jana Olbrychta oraz Jerzego Buzka. Dzięki przygotowanej prezentacji.

Nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego oraz Funduszy Europejskich, a także kultury i geografii krajów członkowskich. W rywalizacji między klasowej w postaci stacji z interaktywnymi zadaniami zorganizowanymi przez Młodszych Ambasadorów udział wzięły zespoły złożone z reprezentantów każdej z klas. W tej konkurencji tytuł Klasy- Ambasadora UE zdobyła klasa 4aT w Technikum nr 2 w ZSTiO „Meritum”.

W konkurencji indywidualnej w formie quizu Kahoot! spośród uczniów Technikum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego w ZSTiO „Meritum”, którzy udzielili 100% poprawnych odpowiedzi wyłoniliśmy zwycięzców, którzy stanęli na naszym podium:

1. Leszek Latusek 3BT

2. Julia Dróżdż 3LO

3. Maja Falkus 1BLO

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że upominki od Parlamentu Europejskiego Biuro w Polsce będą ich długo cieszyły. Liczymy również na to, że odniesiony sukces zachęci ich by dalej poszerzać wiedzę na temat Unii Europejskiej.