godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

wystawa ksiazek

Jeszcze do końca tygodnia w bibliotece szkolnej trwa wystawa książek o tematyce wojennej, na którą serdecznie zapraszamy społeczność „Meritum”.

Przypominamy, że wystawa książek została zorganizowana w związku z wrześniowymi rocznicami, czyli 84. rocznicą zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku), dającego początek II wojnie światowej (1939 – 1945) oraz 84. rocznicą agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku).

Na czytelników „Meritum” czekają wydawnictwa encyklopedyczne i kroniki ukazujące tragiczne losy Polski i Polaków w czasie II wojny światowej oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Zgromadzone na wystawie opracowania historyczne poświęcone są m.in. kampanii wrześniowej 1939 roku  „Tu, na Westerplatte”, „Bydgoski wrzesień”, „Reduta pod Wizną” oraz zbrodni katyńskiej z 1940 roku – „Katyń. Relacje, wspomnienia, publicystyka” i „Pamięć Golgoty Wschodu”.

Miłośnicy literatury faktu i prozy wspomnieniowej znajdą pamiętniki, dzienniki, reportaże opisujące okupacyjno – konspiracyjną codzienność w Polsce, jak i w całej Europie, walki polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej, nieludzkie cierpienia w gettach, niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach – „Dywizjon 303”, „Szkice spod Monte Cassino”, „Kamienie na szaniec”, „Medaliony”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Byłem numerem… historie z Auschwitz”, „Dzieciństwo w pasiakach”, „Dziennik” Anny Frank, „Inny świat”, „Na nieludzkiej ziemi”, „Opowiadania kołymskie”.

Zgromadzone licznie na wystawie Silesiana ukazują udział Górnoślązaków i Górnego Śląska w II wojnie światowej, a szczególnie podkreślają odwagę, poświęcenie i umiłowanie ojczyzny tych najmłodszych, czyli śląskich harcerzy i harcerek m.in. podczas obrony wieży spadochronowej w katowickim Parku Kościuszki we wrześniu 1939 roku – „Wieża spadochronowa” K. Gołby, „Szlak wieży spadochronowej”. Nowością wśród Silesianów jest biografia Henryka Sławika 1894-1944 górnośląskiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Literacki obraz II wojny światowej i Holocaustu oraz tragedii niewinnych ofiar nazizmu i stalinizmu w Polsce i Europie dopełniają książki, zakupione przez bibliotekę „Meritum” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nich znajdują się opowiadania, powieści, wspomnienia, opracowania historyczne m.in. takie jak: „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne`a, „Tatuażysta z Auschwitz” H. Morris, „Złodziejka książek” M. Zusaka, „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” M. Hesse, „Słowik” K. Hannah, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” R. Ligockiej, „Dziewczyny z Powstania”, „Dziewczyny z Syberii” i „Dziewczyny z Wołynia” z cyklu „Prawdziwe historie” A. Herbich, „Gułag” A. Applebaum.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia prezentowanych na wystawie książek.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach (WSZOP) Uniwersytet WSB Merito Chorzów Katowice Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2024 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.