Senat RP

Wzorem ubiegłego roku Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi organizuje konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” pod patronatem marszałka Senatu RP.

Głównym celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP poprzez poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym. W demokracji konstytucyjnej dwuizbowość ma istotne znaczenie ustrojowe. Pozwala na konsekwentne przestrzeganie zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Jej celem jest ochrona praw jednostki przed niebezpieczeństwami wynikającymi z koncentracji władzy. Historia polskiego parlamentaryzmu pozwala dostrzec powiązanie między dwuizbowością parlamentu a suwerennością państwa w jej tradycyjnym rozumieniu, co miało wpływ na przywrócenie Senatu zarówno po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., jak i w ramach reform ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r.

Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadzie dobrowolności, odbywać się będą na poziomie szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Zgłoszenia uczestników do turnieju dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona do 10 kwietnia 2024 r. za pomocą arkusza zgłoszeniowego (w załączeniu lub dostępnego na stronie internetowej: www.senat.edu.pl) i przesyła go do komisji okręgowej drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Etap ogólnopolski (Finał) turnieju odbędzie się 17 czerwca 2024 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie. Do etapu ogólnopolskiego przystąpi maksymalnie 100 uczniów, wyłonionych przez okręgowe komisje konkursowe. Literatura zalecana do turnieju będzie dostępna na stronie internetowej www.senat.edu.pl w zakładce „Konkurs – Poznajemy Senat RP”, tam też znajduje się Regulamin.