Z dumą informujemy, że III LO przy ZSTiO Meritum znalazło się w ogólnopolskim Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości pod patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii!

Tytuł “Szkoła Kompetencji Przyszłości” otrzymało 140 szkół w Polsce, których uczniowie najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem zarządzania projektem, autoprezentacji czy pracy w zespole. To kompetencje przyszłości, które pozwolą uczestnikom nie tylko poradzić sobie na rynku pracy i prowadząc własną firmę, ale też rozwinąć zaangażowanie społeczne.

Wyróżnienie to jest efektem pracy uczennic klasy 2 LO: Jessici Koniecznej, Anny Gigli i Martyny Bujok, które zdobyły tytuł finalistek Olimpiady Zwolnieni z teorii. Realizując swój projekt dziewczyny zajęły 8 miejsce w województwie i 48 w Polsce w olimpiadzie, która angażuje młodzież w realne działania, a przez realizację autorskiego projektu społecznego, pomaga zdobyć doświadczenie i praktyczne kompetencje, niemożliwe do zdobycia tradycyjnymi metodami nauczania.

Realizowany w Meritum projekt helPsiaki dotyczył szeroko rozumianej pomocy zwierzętom. Dziewczyny w ciągu całego roku zorganizowały szereg akcji pomocowych na rzecz zwierząt. Przekazaną żywnością i materiałami potrzebnymi zwierzętom wsparły chorzowskie schronisko Psia chata, Nikiszowy Dom Tymczasowy, Fundację S. O. S. dla zwierząt, Ośrodek Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla jeży”. Na cele charytatywne przekazanych zostało łącznie 960 zł, 280 kg karmy, 5l drewnojadów i ogromna ilość kocy, zabawek, gazet, czy misek. Z kolei w ramach edukacji helPsiaki przeprowadziły w Szkole Podstawowej nr 20 cykl warsztatów na temat przemocy oraz bezdomności zwierząt.

Ważnym aspektem realizowanego projektu było włączenie w działania społeczności lokalnej. Partnerem w realizacji projektu było Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne PRO MERITUM. Aktywnie pomagali w akcji właściciele i klienci siemianowickiej Pizzerii Domena, we wszystkie podejmowane działania angażowała się młodzież i absolwenci Meritum. W zbiórkę dla schroniska Psia chata włącyzło się również Przedszkole nr 12 w Siemianowicach Śl.

Jak napisały w raporcie podsumowującym olimpijki Meritum: „Nasz projekt spotkał się z bardzo dużym, pozytywnym odzewem – 100% ankietowanych uważa, że nasze działania są słuszne i potrzebne. Nie zamierzamy osiadać na laurach – wręcz przeciwnie, wciąż chcemy prężnie działać, zwiększać zasięgi, zachęcać ludzi do działań na rzecz zwierząt. Mamy zamiar wyruszyć z kolejnym programem edukacyjnym do pozostałych placówek szkolnych i utrzymać kontakt z organizacjami prozwierzęcymi oraz wspierać kolejne. Zwolnieni z teorii to dopiero początek naszej przygody!"

Relacje z projektowych działań zobaczyć można w mediach społecznościowych:

Jessice, Ani i Martynie serdecznie gratulujemy wrażliwości, sumienności i profesjonalizmu.

Warto wiedzieć, w gronie najlepszych szkół III LO znalazło się po raz drugi. Trzy lata temu uczennice Meritum za realizację projektu proczytelniczego również zdobyły dla III Liceum Ogólnokształcące tytuł Szkoły Kompetencji Przyszłości.

www.ranking.zwolnienizteorii.pl