Przypominamy, że ZSTiO „Meritum” bierze udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”, zorganizowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, a skierowanym do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.

Jednym z projektowych zadań jest udział w wojewódzkim konkursie literackim pt.: „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”, do czego serdecznie zapraszamy młodzież ze wszystkich klas LO i T „Meritum”.

Celem konkursu literackiego jest kształtowanie świadomości historycznej, tożsamości kulturowej i narodowej, poznanie świadectw bliskich, członków rodziny, sąsiadów – uczestników najnowszej historii Polski, zachęcanie dzieci i młodzieży do podejmowania dialogu międzypokoleniowego, a także uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego, rozwijanie umiejętności literackich oraz poszukiwanie i wspieranie młodych talentów.

W imieniu organizatora konkursu literackiego podajemy jego zasady:

Wszyscy uczestnicy konkursu tworzą wypowiedź prozatorską, mającą charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika. W swojej pracy wykorzystują relacje osób będących świadkami wydarzeń z lat 1981-1983, czyli z okresu stanu wojennego w Polsce.

Prace konkursowe będą oceniane w trzech grupach wiekowych (klasy IV – VI szkoły podstawowej, klasy VII – VIII szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych) według następujących kryteriów: obecność realiów wskazanego okresu historycznego, odpowiednia forma wypowiedzi, poprawność języka z zachowaniem, w razie potrzeby, indywidualnych cech stylu rozmówcy.

Konkurs jest dwuetapowy, w związku z czym najlepsze prace wyłonione przez komisje konkursowe w poszczególnych Delegaturach Kuratorium Oświaty w Katowicach zostaną nominowane do etapu wojewódzkiego. Wszyscy laureaci etapu wojewódzkiego otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego i wręczenie nagród odbędzie się dla Regionu Śląsko – Dąbrowskiego dnia 6 grudnia 2021 roku. Zachęcamy serdecznie młodzież ZSTiO „Meritum” do wzięcia udziału w powyższym konkursie!

Prosimy o dostarczenie prac konkursowych do dnia 3 lub 4 listopada 2021 roku w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej.

Wersja elektroniczna powinna zawierać: imię i nazwisko autora, pełną nazwę szkoły i klasę, do której uczęszcza autor, imię i nazwisko opiekuna, i zostać przesłana na adres e-mail:

Szczegółowych informacji o konkursie udzielają nauczyciele: Pan Tomasz Walaszek oraz Pani Ksenia Hadryan, którym należy przekazać wersję papierową pracy konkursowej.

Poniżej załączamy szczegółowy Regulamin konkursu:

Regulamin konkursu "Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich"

Równocześnie zainteresowane osoby odsyłamy do stron internetowych organizatora projektu i konkursu literackiego:

Życzymy powodzenia! Ksenia Hadryan, Tomasz Walaszek