Już od 16 lat w ZSTiO „Meritum” obchodzimy święto nauk ścisłych, czyli Forum Nauki. Staramy się rozwijać wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotów matematyczno- przyrodniczych oraz rozszerzać zainteresowania tymi przedmiotami wśród młodzieży.

Tegoroczne Forum Nauki pod Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie zaczęliśmy od wycieczek naukowych. Uczniowie klasy pierwszej w III Liceum Ogólnokształcącym wzięli udział w warsztatach terenowo - laboratoryjnych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Natomiast klasy Technikum nr 2, uczestnicząc w warsztatach w wodociągach katowickich, badały smak i czystość wody oraz zapoznały się ze ścieżką edukacyjną Giga Blok w oczyszczalni ścieków. Odwiedziliśmy także siedzibę Aqua-Sprint w naszym mieście. Tradycją szkolną jest również udział w popołudniowym seansie w Planetarium Śląskim.

W ramach XVI Forum zorganizowaliśmy wiele konkursów: dwuetapowy konkurs biologiczno - geograficzny „Wszystko o wodzie”, konkurs fotograficzny „Woda w obiektywie”, konkurs multimedialny „Woda źródłem życia”. Niektóre z nich takie jak: „Drugie życie niebieskiej butelki” czy konkurs literacki „Woda źródłem życia” skierowane były także dla uczniów gimnazjum.

Forum Nauki tradycyjnie rozpoczął Pan Dyrektor Stefan Kowalczyk, który serdecznie przywitał naszych gości Panią Annę Sobieraj i Panią Monikę Gawrońską z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, Panią prof. dr hab. Ewę Kuczyńską z Katedry Biologii Komórki z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pana Leszka Naziemca Wiceprezesa Klubu Sportowego Silesia Winter Swimming, popularyzatora pływania zimowego w Polsce, Pana dr. Seweryna Świacznego, przedstawiciela Aqua-Sprint w Siemianowicach Śląskich.

Wykład inauguracyjny „Woda, a funkcjonowanie komórek roślinnych” wygłosiła Pani prof. dr hab. Ewa Kuczyńska, która przekazała nam, jak istotna jest rola wody w życiu. Pan Leszek Naziemiec opowiedział o swojej pasji, jaką jest zimowe pływanie w akwenach otwartych. Zaciekawił wszystkich słuchaczy tematem hipotermii, opowiedział, jak możemy prawidłowo pomóc osobie będącej w tym stanie. Pan dr Seweryn Świaczny omówił tematykę związaną z gospodarką wodną w naszym mieście.

Drugi dzień Forum to tradycyjnie obchody Światowego Dnia Zdrowia. Meritum wspólnie z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Katowicach wpisuje się w tegoroczną tematykę „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Wykłady przybliżające tę problematykę wygłosiły Pani Jolanta Kolanko z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Katowicach oraz Pani Barbara Kijanka z Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Katowicach. W programie były także prelekcje na temat „Woda źródłem życia” Pani Natalii Klakus z Sekcji Higieny Komunalnej i Środowiska PSSE w Katowicach, „Zdrowie w Twoich rękach” Pani Małgorzaty Szymczyk z VitaSport Katowice.

Imprezą towarzyszącą obchodom Forum Nauki był Dzień Otwarty Meritum. Popołudniowe zajęcia laboratoryjne i wykłady przeznaczone były przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych. Nasza szkołę licznie odwiedziła młodzież nie tylko z naszego miasta ale również z Katowic, Bytomia, Czeladzi, Będzina, Chorzowa.

Organizatorzy XVI Forum Nauki mają nadzieję, że po raz kolejny w ciekawy i atrakcyjny sposób spopularyzowali przedmioty ścisłe i zachęcili uczniów do ich nauki, a przy okazji poruszyli ważne problemy związane z ochroną środowiska, a szczególnie wody.