godło Polski Nazwa szkoły ZSTiO Meritum

 

W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne lekcje, dzwonki, przerwy i tak mija rok i płyną lata, Właśnie minęło 70 lat od powstania ZSTiO Meritum, a w miniony weekend odbyło się szereg okolicznościowych uroczystości.

Program jubileuszu był bardzo bogaty. Rozpoczęła go uroczysta msza w kościele p.w. św. Antoniego, której przewodzili ks. Proboszcz, księża – absolwenci i przyjaciele naszej szkoły.

Uroczysta Jubileuszowa Gala w Parku Tradycji miała charakter podsumowań, wspomnień. Swoją obecnością uświetnili ją zaproszeni goście: Prezydent Siemianowic Śląskich pan Rafał Piech, pani Bożena Szarama dyrektor Śląskiego Kuratorium Oświaty, delegatura w Bytomiu, pan Andrzej Gościniak radny Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciel kapituły Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Śląskiego, pan Adam Cebula Przewodniczący Rady Miasta, pani Anna Zasada - Chorab drugi zastępca prezydenta miasta, pan Henryk Falkus - skarbnik miasta, pan Adam Skowronek sekretarz miasta, pani Anna Sobieraj naczelnik Wydziału Edukacji, dyrektorzy placówek oświatowych w mieście i szkół z Katowic, przedstawiciele zaproszonych najważniejszych instytucji: Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ‘Pszczelnik”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Siemianowickiego Centrum Kultury, Powiatowego Urzędu Pracy; przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej oraz członkowie Komitetu Honorowego Jubileuszu panowie: Piotr Komraus prezes Aqua Sprint i Stanisław Kołodziej prezes firmy ATM Serwis.

W uroczystościach brali również udział goście z zaprzyjaźnionych szkół europejskich ze szkoły Kisfaludy Karoly z Mohacza pani dyrektor Judit Nadasdine-Szanyi wraz z nauczycielami i uczniami, pan dyrektor Inigo Lopez de Santiago ze szkoły Instituto de la enseniansa secundaria Zaraobe w Amurrio w Kraju Basków w Hiszpanii oraz pan dyrektor Paul Queen z Your International Training w Mallow w Irlandii.

Podczas gali w Parku Tradycji ZSTiO Meritum przypomniana została historia szkoły, był również czas na podsumowania i nagrody. ZSTiO wyróżnione zostało przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego pana Stanisława Gmitruka Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Natomiast z rąk dyrektora Meritum okolicznościowe medale Jubileuszu 70-lecia odebrali nauczyciele, instruktorzy zawodu i pracownicy, którzy współtworzyli szkołę, a także dyrektorzy zagranicznych szkół obecni na uroczystości.

Podziękowania otrzymali wszyscy, którzy w różny sposób wspierają rozwój szkoły i przyczyniają się do promocji Meritum. Okolicznościowy pamiątkowy medal trafił do rąk: pana Rafała Piecha Prezydenta miasta Siemianowice Śląskie, pani Bożeny Szaramy dyrektora Śląskiego Kuratorium Oświaty, pana Piotra Komrausa prezesa Aqua Sprintu, pana Stanisława Kołodzieja prezesa firmy ATM Serwis, pana Andrzeja Gościniaka radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, pani Anny Zasady Chorab- drugiego zastępcy Prezydenta miasta Siemianowice Śląskie, pana Zbigniewa Pawła Szandara Prezesa Zarządu Wspólnoty Siemianowickiej, pani Elżbiety Damiec dyrektora JAS w Budapeszcie oraz byłych dyrektorów Huty ” Jedność” panów: Antoniego Hauke i Henryka Bartosa.

Wieczorem w budynku przy ul. Katowickiej 1 odbył się Zlot Absolwentów. Licznie przybyli goście wraz z nauczycielami wspominali szkolne czasy, z rozrzewnieniem ponownie zasiadali w szkolnych ławach.

W następnym dniu wspomnień czar przeniósł się do Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji „Pszczelnik”, Park „Pszczelnik”, gdzie odbył się rodzinny festyn kulturalno–sportowo– rekreacyjny, podczas którego oglądać można było m.in. występy estradowe i artystyczne oraz gry i zabawy dla dzieci. Tam też został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy MKS Siemianowice OLD a wielopokoleniową reprezentacją ZSTiO „MERITUM”. Atrakcją Pikniku była prezentacja rajdowego samochodu, a co bardziej odważni wzięli udział w pokazie jazdy.

Ważnym wydarzeniem sobotniego dnia, był Uroczysty Jubileuszowy Bal „MERITUM” w Centrum Konferencyjno–Bankietowym „u Ostrowskich”, na którym wspólnie z przedstawicielami władz miasta i instytucji bawili się nauczyciele i pracownicy szkoły oraz absolwenci, także Ci, którzy na co dzień mieszkają zagranicą.

Równolegle z programem jubileuszowym realizowany była wymiana pomiędzy uczniami i nauczycielami ze szkołą w Mohaczu. Wspólnie z nimi rozegraliśmy turniej golfa na siemianowickim polu golfowym Tradycyjnie udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Wieczór pożegnalny w tym roku miał nie lada oprawę muzyczną, a do tańca zapraszał D2-Event.

Jubileuszowa uroczystość przypominała, że w Meritum niezmiennie od 70 lat najważniejszy zawsze jest uczeń, duszą szkoły – nauczyciel, a dumą – wspólne osiągnięcia.

Partnerzy

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach Uniwersytet Śląski w Katowicach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu Politechnika Śląska w Gliwicach Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Patronat nad klasą ekologiczną w III LO

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o.
`

Copyright 2023 © ZSTiO "Meritum" w Siemianowicach Śląskichwww.zstiomeritum.edu.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.