Hej! Myśleliście kiedyś nad tym dlaczego warto rozmawiać? My osobiście do niedawna nie. Mówienie jest u nas rzeczą naturalną, tak naprawdę nie przykładamy do tego większej uwagi. Znając język polski od samych początków naszego istnienia, posługujemy się nim machinalnie. Pomyślcie o jakimś “trudnym słowie”, którego używacie nie zawsze, ale jednak wplata się w wasze wypowiedzi. Teraz spróbujcie je zdefiniować. Jeżeli wam się udało, to gratulacje – nie każdy to potrafi.

Naszym projektem chcemy skupić uwagę nie tylko na mówieniu jako czynności, ale także na języku, jakiego używamy. Teraz wyobraźcie sobie kolejną sytuacje - jesteście w szkole i nauczyciel zachowuje się w stosunku was niesprawiedliwie, nieuczciwie. Co robicie? Z ogromnym smutkiem musimy przyznać, że większość osób w takich sytuacjach wycofuje się i zamyka się w sobie albo reaguje agresywnie i gwałtownie. Dlaczego? Bo “dzieci i ryby głosu nie mają”, “pogadamy jak będziesz starszx” i wiele innych polskich przysłów, które od najmłodszych lat odcinają nam drogę do nauki spokojnej i konstruktywnej rozmowy z każdym, niezależnie od pozycji i wieku. Natomiast pytanie przewodnie było zgoła inne, bo “dlaczego warto rozmawiać?”. Powodów jest mnóstwo, rozpoczynając od czerpania wiedzy i wyrażania własnego zdania nawet na mniej wygodne tematy, kończąc na prozaicznej przyjemności wymiany zdań o przysłowiowym niczym. Niemniej bylibyśmy niesamowicie szczęśliwi, jeśli zostalibyście z nami na dłużej. Dzięki temu moglibyśmy znaleźć jeszcze więcej powodów dlaczego warto rozmawiać. Tutaj, na dole, zostawiamy wam link do filmu, gdzie pewien człowiek mówi - całkiem mądrze, przyjemnie i przystępnie?