Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Meritum” im. Piotra Kołodzieja we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Edukacyjnym „PRO MERITUM” zapraszają 10 czerwca o godz. 12.00 na wernisaż wystawy pt.: „My sõm stõnd… Siemianowice Śląskie moje miejsce na ziemi”, który odbędzie się w Galerii Biblioteki przy al. Sportowców 3 w Siemianowicach Śląskich.

Na wystawie zaprezentujemy prace, które powstały na potrzebę Konkursu Plastycznego „Plakat promujący Siemianowice Śląskie”, zorganizowanego w ramach IX Festiwalu Meritum Wizji pod Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu były słowa: „My sõm stõnd… Siemianowice Śląskie moje miejsce na ziemi” w związku z 90. rocznicą uzyskania przez miasto praw miejskich.

Festiwal składał się z Konkursu Literackiego, Plastycznego, Fotograficznego oraz Artystyczno-Multimedialnego.

Celem festiwalowych konkursów w ramach IX Festiwalu Meritum Wizji było stworzenie możliwości szerokiej prezentacji uczniowskich uzdolnień, rozwijanie zainteresowań i umiejętności literackich, plastycznych, fotograficznych, artystyczno-multimedialnych, kształcenie kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, kompetencji cyfrowych oraz budzenie świadomości lokalnej i regionalnej, przede wszystkim związanej z historią miasta Siemianowice Śląskie, a także zachęcenie młodzieży do dialogu międzypokoleniowego.

IX Festiwal Meritum Wizji był skierowany do uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych szkół podstawowych z Siemianowic Śląskich i miast sąsiednich. W festiwalowych konkursach wzięli udział przedstawiciele dziewięciu siemianowickich szkół podstawowych, czyli SP 1, SP 3, SP 4, SP 5, SP 6, SP 8, SP 11, SP 16 i SP 20. Łącznie zostało nadesłanych przeszło 120 prac.

Wszystkie konkursowe prace okazały się ciekawe, oryginalne, twórcze i pomysłowe. Dominującymi motywami w pracach plastycznych były siemianowickie pomniki i zabytki, można na nich zobaczyć m.in.: herbowego Rybaka, Ratusz, Pałac Donnersmarcków, Zameczek czy Park Tradycji. Autorzy uwzględnili także tereny zielone, takie jak: Staw Rzęsa czy miejskie parki. Na wystawie będzie można obejrzeć większość prac konkursowych, w tym wszystkie nagrodzone.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie MBP:

Zapraszamy! Patrycja Skorek-Bilczyńska – Miejska Biblioteka Publiczna

Ksenia Hadryan – ZSTiO „Meritum”